Kordež: Tem športnikom nobena stvar ni težka

Pokljuka v teh dneh gosti svetovno prvenstvo v parabiatlonu, prvo tovrstno tekmovanje pod okriljem Mednarodne biatlonske zveze. Vodja tekmovanja je nekdanji reprezentant v smučarskem teku in dolgoletni pokljuški delavec Matej Kordež, ki pravi, da je organizacija SP seveda izziv, predvsem pa ga navdušuje odnos parabiatloncev do športa in življenja.

Organizacijsko je SP v parabiatlonu velik zalogaj, saj za izvedbo tekmovanja, kjer nastopa več kot 90 športnikov iz 16 držav, skrbi ekipa 200 ljudi.

Športniki v moški in ženski konkurenci nastopajo v stoječem in sedečem položaju, posebna kategorija so slepi in slabo vidni. “Proge smo seveda morali malo spremeniti. Tekmovalci v stoječem položaju bi lahko nastopili na progah, ki jih uporabljamo v svetovnem pokalu, vseeno pa smo jih malo prilagodili. Zaradi težavnosti terena, pa tudi zaradi same logistike in transporta, pa smo prilagodili proge za ostale,” pravi Kordež.

Dodatna dela so bila potrebna tudi na strelišču, kjer slepi in slabovidni uporabljajo elektronsko lasersko orožje, ostali pa streljajo z zračnimi puškami. “Podobno opremo imamo na treningih tudi mi in lahko bi jo ponudili parabiatloncem. Za športnike z okvaro vida pa bi morali pri finskem proizvajalcu naročiti lasersko orožje z zvočnim signalom za proženje,” Kordež razkriva, da bi bil tudi v Sloveniji hitro možen razvoj parabiatlona.

Večina tekmovalcev izhaja iz smučarskega teka in tudi Slovenija je bila tokrat blizu, da se predstavi s prvo tekmovalko in morda se ideja realizira v prihodnje.

Po drugi strani pa Kordež izpostavlja, da bi delo ni težko, saj ga navdušujejo nastopajoči. “Super je enkrat v življenju videti, s kakšnim zanosom trenirajo in tekmujejo. Nobena stvar tem ljudem ni težka, nam, popolnoma zdravim, pa se pogosto kaj ne da. Odnos je res povsem drug.” Priložnost bodo še tekmovanja v soboto in nedeljo, spletni prenosi pa so zagotovljeni tudi na strani Mednarodne biatlonske zveze.

Slovenija se je odločila, da bo gostila prvo svetovno prvenstvo parabiatloncev pod okriljem IBU. Vnaprej je jasno, da zaslužki ne bodo veliki, nedvomno pa se s takimi potezami krepi položaj Slovenije in Pokljuke v mednarodnem biatlonu.

“Za mene je vsaka taka tekma pomembna, saj zelo velikih razlik med prireditvami na koncu ni. Tukaj imamo tudi priložnost, da testiramo našo ekipo, odpravljamo napake, testiramo novosti in gradimo sodelovanje znotraj našega društva,” je na koncu za STA še povedal Kordež.

Back to top button