Konec tedna v Dohi volilni kongres Mednarodne gimnastične zveze

Katar je gostitelj 85. kongresa Mednarodne gimnastične zveze (Fig), na katerem bodo od 24. do 26. oktobra delegati izpeljali tudi volitve za naslednje štiriletno obdobje. Med rekordnimi več kot 500 delegati iz več kot 150 držav članic bo v Dohi tudi slovenska delegacija na čelu z direktorico Gimnastične zveze Slovenije, Špelo Hus.

Krovna gimnastična zveza Fig je ena izmed najstarejših in največjih mednarodnih zvez s 160 državami članicami, ki se jim bodo med kongresom na novo predvidoma pridružile še gimnastične zveze Antigve in Barbude, Slonokoščene obale, Gvineje, Kenije in Zambije.

Ena glavnih nalog kongresa je potrditev štiriletnega finančnega načrta za obdobje 2025 – 2028. Potrditev tega proračuna bo zvezi omogočila delovanje in doseganje ciljev, ki vključujejo organizacijo svetovnih prvenstev v vsaki od njegovih sedmih gimnastičnih disciplin kot tudi prireditev Gimnastika za vse, upravljanje drugih mednarodnih dogodkov in tekmovanj ter podporo globalnim izobraževalnim in razvojnim programom zveze, so zapisali pri Figu.

Kongres bo poslušal tudi poročila neodvisne etične komisije, solidarnostne komisije ter poročilo o rezultatih novega projekta NF-Insights za boljše razumevanje globalnega članstva Figa.

Glavni del kongresa pa so volitve, ki so na sporedu v petek. Kot je pojasnila Hus, je Slovenija vložila tri kandidature. Nekdanji vrhunski telovadec Aljaž Pegan, ki je kot predsednik komisije športnikov že zdaj član izvršnega odbora mednarodne zveze, bo še po tej poti kandidiral za IO Figa. Če mu ne bo uspelo – v 24-članski IO volijo le sedem kandidatov, preostali so člani po funkciji -, je vložil še kandidaturo za 21-članski svet Figa.

Ivan Levak, ki je v nadzorni komisiji Evropske gimnastične zveze (UEG), pa zdaj kandidira še za nadzorno komisijo Figa, kjer so štirje kandidati za tri mesta.

Tako bodo 25. oktobra delegati glasovali o vseh upravnih organih Figa, volili bodo predsednika, tri podpredsednike, sedem novih članov IO ter 21 članov sveta (s kvotami za predstavništvo posameznih celin). Izvolili bodo tudi predsednika in šest članov odbora Gimnastike za vse ter predsednika in šest članov tehničnih odborov za vseh sedem disciplin Figa, pri čemer bo parkour prvič zastopal nov tehnični odbor. Izvoljena bosta tudi dva revizorja.

Vsi izvoljeni funkcionarji bodo mandat nastopili 1. januarja 2025 za dobo štirih let. Zelo napeto bo v boju za predsedniški stolček, saj ima dosedanji predsednik, Japonec Morinari Watanabe resnega tekmeca v predsedniku UEG, Faridu Gayibovu.

Azerbajdžanec je za predsedniško mesto proti Watanabeju kandidiral že leta 2021. Takrat je na kongresu v Antalyi Japonec zanesljivo s 87 glasovi premagal svojega protikandidata, ki je zbral 41 glasov. Zdaj Gayibov upa na drugačen razplet.

Slovenska zveza si na prihajajočih volitvah želi predvsem spremembe, je povedala vodja slovenske delegacije Hus.

“Želimo si spremembe. Da bi se krovna mednarodna zveza oziroma svetovna gimnastika začela obnašati malce bolj tržno in malo bolj moderno. Da postane gimnastika spet nazaj razumljiva ljudem. Gre za čudovit šport, ki zaradi svoje zahtevnosti pri ocenjevanju izgublja na priljubljenosti oziroma ni več to, kar bi v dvorane pritegnilo mlajše generacije,” je o pričakovanjih pred kongresom povedala direktorica GZS.

Kot je dodala, gre le za enega od bazičnih športov, ki si zasluži več. “Gimnastika je izredno razširjen bazičen šport, kar pa se žal trenutno ne kaže v delovanju krovne mednarodne zveze.”

Back to top button