Zunanje ministrstvo spremlja razmere v Siriji

Na slovenskem zunanjem ministrstvu spremljajo razmere v Siriji prek veleposlaništev in koordinacije EU. Podatkov, da bi bili tam slovenski državljani, nimajo, za zdaj se jim od tam ni nihče javil ali prosil za pomoč, so danes za STA pojasnili v službi za odnose z javnostjo.

Sirija je sicer na lestvici ministrstva za zunanje in evropske zadeve (MZEZ) že od aprila označena s črno barvo, ki pomeni najvišjo stopnjo varnostnega tveganja.

To pomeni, da MZEZ odsvetuje vsa potovanja v državo, obenem pa državljane, ki se tam morebiti že nahajajo, poziva, naj jo nemudoma zapustijo. “Izogibajte se vsem potovanjem v Sirijo zaradi oboroženih spopadov, terorizma, kriminala, samovoljnega pridržanja, mučenja in prisilnih izginotij. Če ste v Siriji, razmislite o odhodu, če je to varno,” je zapisano na spletni strani ministrstva.

Islamistična uporniška skupina Hajat Tahrir al Šam in zavezniške frakcije so v bliskoviti ofenzivi v minulih dneh zavzele dele Sirije, vključno z večjimi mesti Alep, Hama in Homs, davi pa vkorakale v prestolnico Damask.

Sirska državna televizija je danes objavila sporočilo o padcu režima predsednika Bašarja al Asada. Uporniki so zasedli predsedniško palačo in napovedali pogovore z mednarodno skupnostjo. Usoda strmoglavljenega sirskega predsednika je nejasna. Večina svetovnih medijev poroča, da je z letalom zapustil državo, preden so Damask zavzeli uporniki.

Back to top button