Predsedstvo Združenja občin Slovenije (ZOS) je na današnji seji na daljavo izrazilo mnenje, da bi bilo pred nadaljevanjem vladnega postopka sprejemanja sprememb zakona o financiranju občin smiselno opraviti širšo javno razpravo na to temo tudi v državnem svetu. Ob tem v združenju pričakujejo tudi dodatne izračune učinkov na proračune občin.
Člani predsedstva so na današnji seji obravnavali napovedane spremembe zakona o financiranju občin in zakona o lokalnih volitvah ter predlog dviga povprečnine za leto 2024 zaradi izrazite podfinanciranosti občin, ob tem pa so govorili tudi o plačni politiki na področju lokalne samouprave.
V združenju, ki povezuje 119 občin in mu predseduje pivški župan Robert Smrdelj, glede osnutka predloga sprememb zakona o financiranju občin pričakujejo dodatne izračune, iz katerih bodo natančno razvidni učinki na posamezen občinski proračun, saj je to po njihovem mnenju sestavni del vsakega predloga zakona.
Člani predsedstva ob tem menijo, da bi bilo pred nadaljevanjem postopka sprejemanja predloga na vladi smiselno opraviti širšo javno razpravo na to temo tudi v državnem svetu.
V omenjenem združenju so sicer osredotočeni zlasti na primerno financiranje občin preko povprečnine. Kot so ob tem poudarili, je lani sicer prišlo do dogovora o višini povprečnine med občinami in državo, vendar pa je šlo za političen dogovor, ta pa ne pokriva dejanskih stroškov, ki jih imajo občine.
“Pristojne smo zato že pozvali, da preučijo dogovor vlade s sindikati javnega sektorja v smislu dviga povprečnine že v letu 2024. Opozorili smo, da dogovorjena višina povprečnine za letošnje leto nikakor ne bo zadoščala za kritje zakonsko določenih nalog,” so Smrdeljeve besede povzeli v sporočilu za javnost. Po njegovih navedbah bo razkorak med povprečnino in dejanskimi stroški občin letos gotovo znašal 12 odstotkov, na kar so opozarjali že v sklopu pogajanj za določitev višine povprečnine.
Glede plačne politike so člani predsedstva opozorili na anomalije pri funkcionarskih plačah, ostalih plačah v občinah in pri plačah občinskih zavodih, zato zahtevajo takojšnje nadaljevanje pogajanj, tako z vidika zagotovitve normalnega plačila funkcionarjem in uradnikom, kot z vidika zagotavljanja dodatnih sredstev za te namene.
Združenje občin Slovenije je sicer lansko leto zaključilo uspešno, kar so na današnji seji potrdili tudi s sprejemom poročila in zaključnega računa. Soglasno so potrdili tudi načrt dela v letu 2024, v sklopu razprave pa so sprejeli tudi več sklepov, na podlagi katerih bodo pristojne pozvali k izvedbi aktivnosti in sprejetju ustreznih ukrepov.