Združenje za zakonito lobiranje ponovno poziva k ustanovitvi zbornice

Združenje za zakonito lobiranje Slovenije v prvem poročilu ocenjuje, da država ključno vlogo v tako zahtevnem sektorju prepušča prostovoljno organizirani civilni iniciativi. Zato ponovno pozivajo, da je na področju zakonitega in etičnega lobiranja treba sprejeti novelirano zakonodajo, ki bo omogočila ustanovitev zbornice za zakonito lobiranje.

Poročilo zajema daljše časovno obdobje, saj v združenju razumejo, da dinamika uveljavljanja novosti v družbeni red zahteva svoj čas. “Hkrati pa vendarle ugotavljamo, da ta čas presega razumne in sprejemljive okvire za vsebino, ki se dotika vsakodnevnih nesprejemljivih praks, ki spodkopavajo demokratično strukturo države. Še posebej v luči v poročilu omenjenih dogovorov na sestankih in dvodnevne mednarodne konference PACE maja 2023 v Ljubljani, kjer je bilo slišati mnogo obljub o ureditvi tega področja,” so zapisali v poročilu.

Zakonito lobiranje je po njihovih navedbah v demokratičnih družbah nujno in zaželeno, saj odločevalci na tak način zakonito in transparentno dobivajo prepotrebne informacije iz družbe, kako si ta predstavlja urejenost določenega področja. Delo lobistov mora po zgledu iz tujine tudi v Sloveniji postati visoko ugledno, saj zakoniti lobisti delujejo pregledno, etično, moralno in v skladu z zakonom o integriteti in preprečevanju korupcije, so poudarili.

Združenje za zakonito lobiranje je edino krovno združenje, ki v Sloveniji profesionalno, proceduralno in statusno deluje za potrebe in namen zakonitega lobiranja, saj hkrati izobražuje, povezuje in zastopa lobistično stroko po zgledu najboljših zahodnoevropskih praks. Hkrati ozavešča strokovno in laično javnost o pomenu transparentnega in etičnega lobiranja, saj se s svojimi člani in sekcijami aktivno bori proti korupciji.

“Nedopustno je, da država ključno vlogo v tako zahtevnem sektorju prepušča prostovoljno organizirani civilni iniciativi, ki ima omejena pooblastila in se na koncu še samofinancira. S primerno rešitvijo bi bilo številne primere ravnanja uradnih in odgovornih oseb v javnem ali zasebnem sektorju, ki imajo značaj koruptivnosti, mogoče pravočasno zaznati ali celo preprečiti,” ugotavljajo v združenju.

Zato ponovno opozarjajo in apelirajo, da je na področju zakonitega in etičnega lobiranja v Sloveniji treba nemudoma pripraviti in sprejeti novelirano zakonodajo, ki bo omogočila ustanovitev zbornice za zakonito lobiranje. S tem bi po njihovih navedbah zbornico uvrstili med proračunske porabnike, s pooblastili, kot so vodenje članstva, izvajanje samoregulative, ureditve statusa zakonitega lobista, izobraževanje, licenciranje, nadzoru strokovnih standardov in uvajanje novih, svetovanje.

S tem bi omogočili uvrstitev pravnih oseb, ki se ukvarjajo z lobiranjem, v register zakonitih lobistov. Združenje med potrebnimi zakonskimi spremembami navaja tudi črtanje večine izjem v lobiranju, razen cerkvenih organizacij, sindikatov in diplomatov. Poleg tega pa še preimenovanje registra lobistov v Register transparentnosti in zakonitega lobiranja. Predstavnikom zbornice pa naj se po predlogu združenja zagotovi prostor v DZ, saj lobiranje sodi v hišo demokracije.

Poročilo so poslali tako predstavnikom zakonodajne, izvršilne in sodne oblasti kot ostalim javnim in zasebnim deležnikom. Kot je zapisal predsednik Mihael Cigler, v združenju verjamejo, da bo poročilo znanilec zakonitega in etičnega lobiranja slovenskih lobistov, zbranih pod okriljem Združenja za zakonito lobiranje Slovenije.

“Gre za mlado združenje, ustanovljeno leta 2020, ki je v kratkem času opozorilo nase s prizadevanjem, da polje delovanja slovenskih lobistov čim prej zakonsko in dejansko uredimo po zgledu najbolj razvitih demokracij. V trdnem boju proti sistemski korupciji, s katero se v Sloveniji borimo že 30 let. Žal je za marsikoga zaradi sporne prakse prikritega delovanja in slabih javnih informacij lobiranje še vedno zavito v visoko stopnjo nezaupanja do aktivne lobistične dejavnosti, kar želimo s profesionalizacijo spremeniti,” je zapisal Cigler.

Back to top button