Zahteva za umik novih administrativnih obremenitev v DSO po mnenju ministrstva zaskrbljujoča

Ministrstvo za zdravje vidi zahtevo skupnosti socialnih zavodov, naj se uvedba spremljanja kazalnikov kakovosti pri zdravstveni obravnavi v socialnovarstvenih zavodih umakne, kot zaskrbljujočo. Po mnenju ministrstva poraja dvom v izvajanje vsebin, ki naj bi se pri izvajalcih zdravstvene dejavnosti, tudi v socialnovarstvenih zavodih, že izvajale.

 

 

 

Po navedbah ministrstva naj bi se te vsebine na področju kakovosti in varnosti že izvajale. S postavitvijo nacionalnega modela naj bi se zgolj povezovale v enoten sistem spremljanja in poročanja. S tem naj bi dodatno krepile preglednost opravljenih storitev in možnosti za sistemsko uvajanje najboljših praks s ciljem, da bi bila zdravstvena obravnava kakovostna in varna za vse državljane v vseh obdobjih življenja, so navedli za STA.

Socialnovarstveni zavodi v skladu s predpisi s področja zdravstvene dejavnosti za svoje uporabnike lahko po njihovih pojasnilih opravljajo tudi zdravstveno nego in zdravstveno rehabilitacijo kot del osnovne zdravstvene dejavnosti. S predpisi na področju zdravstva in dolgotrajne oskrbe ter resolucijo o nacionalnem planu zdravstvenega varstva od leta 2016 do leta 2025 Skupaj za družbo zdravja se je Slovenija zavezala k vzpostavitvi celovitega sistema za spremljanje in nenehno izboljševanje kakovosti in varnosti zdravstvene obravnave in dolgotrajne oskrbe.

Kot so izpostavili, smo v Sloveniji prve korake na poti k postavitvi enotnega nacionalnega modela kakovosti pri zdravstveni obravnavi v socialnovarstvenih zavodih naredili prav v letu 2021. Po njihovih besedah se bo postavljeni model kakovosti zdravstvene obravnave v socialnovarstvenih zavodih v prihajajočih letih dograjeval tudi z vidiki merjenja kakovosti zdravstvene obravnave, kakor jo prepoznavajo bolniki oziroma uporabniki, njihovi svojci in zdravstveni delavci in sodelavci. Prav tako se bo nadgrajeval s širšim naborom kazalnikov kakovosti pri dolgotrajni oskrbi.

Po dolgem obdobju odsotnosti sistemske ureditve na tem področju jim je lani s skupnimi močmi uspelo na nacionalni ravni narediti prve korake pri spremljanju kakovosti zdravstvene obravnave v socialnovarstvenih zavodih, so spomnili. Pri načrtovanju modela so po njihovih navedbah vseskozi sledili tudi temu, da model temelji na zbiranju in obdelavi podatkov, ki jih socialnovarstveni zavodi že zbirajo in obdelujejo.

Skupnost socialnih zavodov Slovenije je minuli teden sporočila, da zahteva umik določb v aneksu k splošnemu dogovoru za leto 2021, s katerim je vlada po njihovih navedbah enostransko in brez soglasja partnerjev uvedla spremljanje kazalnikov kakovosti pri zdravstveni obravnavi v socialnovarstvenih zavodih. Uvedeni kazalniki so po njihovem mnenju nedomišljeni. Ministrstvo za zdravje kljub opozorilom zavodom ni zagotovilo potrebnih kadrovskih in drugih virov za izvajanje novih administrativnih opravil, so navedli.

Source
STA
Back to top button