![](https://megafon.si/wp-content/uploads/2024/08/sta_post_3330543.webp)
Kandidat za evropskega komisarja Tomaž Vesel je današnje glasovanje na odboru DZ, na katerem je njegovo kandidaturo podprlo devet poslancev, šest poslancev opozicije pa je bilo vzdržanih, ocenil za dobro popotnico. V nadaljevanju postopkov imenovanja prav tako ne pričakuje zapletov s strani slovenskih evroposlancev, je dejal.
Komisarski kandidat Vesel se je danes v DZ predstavil članom parlamentarnega odbora za zadeve EU. Po predstaviti je njegovi kandidaturi prikimalo devet poslancev, medtem ko so se poslanci opozicijskih SDS in NSi pri glasovanju vzdržali.
Slednje Vesel razume kot dober signal, sicer ne enotnosti, a v okviru Evropskega parlamenta dobre popotnice za konstruktivno diskusijo, je dejal v izjavi po današnji seji odbora. V bodoče tudi ne pričakuje težav z evropskimi poslanci iz Slovenije, s katerimi se namerava še sestati.
Četudi danes sprejeto mnenje odbora DZ za vlado ni zavezujoče, pa Vesel meni, da bi današnji seji “težko rekel formalnost”. “Gre za zelo zahtevno zaslišanje in tudi prav je tako. Vprašanja so takšna, na katera bi pravzaprav vsak kandidat, tudi če bi dlje časa delal v Evropski komisiji, težko odgovoril,” je opisal današnjo sejo parlamentarnega odbora. Kot je dodal, pa je zadovoljen, da je bila debata strpna.
Izpostavil je, da je na odboru slišal veliko prioritet, ki jih bo treba kasneje prenesti na delo Evropske komisije. Spomnil pa je tudi na dano zavezo o večjem sodelovanju z DZ, politiko in tudi državljani. “Slovenija ni država evroskepticizma, smo zelo proevropski, zelo ponosni, da smo del Evropske unije. Nerazumevanje lahko prihaja samo iz tega, da ni dobrih, kvalitetnih informacij. Logično, morajo vsi slovenski predstavniki te informacije prinašati takrat, ko je to mogoče, in interpretirati oziroma pojasniti razloge, zakaj je nekaj sklenjeno ali ne. To bo zelo pozitivno vplivalo na zaupanje v Evropsko unijo,” je prepričan Vesel.
Glede bolj vsebinskih zavez pa bo po njegovih besedah mogoče bolj jasno govoriti, ko bo Sloveniji ponujen oz. določen konkreten resor. Pri tem je treba želje “upariti” tudi s politično realnostjo ter geostrateškim in političnimi položajem Slovenije, je poudaril Vesel in obenem ocenil, da bo bolj zanimivo vprašanje, kateri resorji bodo sploh sestavljali Evropsko komisijo.
Med pomembnimi vprašanji, ki čakajo EU, je sicer znova izpostavil redefinicijo zelene politike, nevralgični vprašanji sta po njegovi oceni tudi upravljanje nezakonitih migracij in debirokratizacija evropskih predpisov.
Iz DZ bodo sicer danes sprejeto mnenje odbora posredovali vladi, ki se bo z njim seznanila na dopisni seji, predvidoma do konca tedna. Zatem bo lahko Vesela tudi uradno predlaga za člana Evropske komisije in njegovo ime posredovala v Bruselj, za kar ima sicer čas do 30. avgusta. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen pa bo pogovore s kandidati začela že sredi meseca.