V ponedeljek začetek volilnih opravil pred referendumom o noveli zakona o vodah

Državna volilna komisija (DVK) je sprejela rokovnik za izvedbo referenduma o noveli zakona o vodah, ki bo potekal 11. julija. Roki za volilna opravila bodo začeli teči v ponedeljek, 31. maja. Aktivnosti pa se začenjajo kljub temu, da še ni bila odpravljena napaka v zakonu o določitvi volilnih enot, zaradi katere je iz zakona izpadlo sedem naselij.

Ministrstvo za javno upravo je v sredo v parlamentarni postopek že poslalo predlog novele omenjenega zakona, ki bi napako odpravila. A direktor DVK Dušan Vučko ne izključuje možnosti, da bi bila novela zakona sprejeta šele po 7. juniju. To je namreč skrajni rok, do katerega morajo okrajne volilne komisije določiti volišča in območja volišč.

Predsednik DVK Peter Golob je zato na začetku seje predlagal dopolnitev dnevnega reda z obravnavo predloga sklepa, s katerim bi komisija okrajnim volilnim komisijam naložila, da pri določanju območij volišč teh sedmih naselij ne izpustijo.

Po Vučkovih besedah bi s tem sklepom, ki je bil sprejet soglasno, poskrbeli, da na referendum ne bi padel kanček dvoma. Golob pa je ob tem poudaril, da si na državni volilni komisiji, kot varuhi zakonitosti in pravilnosti izvedbe referenduma, ne morejo dovoliti, da 811 volivcev ne bi imelo možnosti sodelovati na referendumu. Računa sicer, da bo zakon o določitvi volilnih enot do takrat že popravljen.

Po določilih sprejetega rokovnika za izvedbo referenduma o noveli zakona o vodah bodo roki za volilna opravila tako začeli teči v ponedeljek, 31. maja. Referendumska kampanja se bo uradno začela 10. junija in bo potekala do 9. julija, ko bo ob polnoči nastopil volilni molk.

Predčasno glasovanje bo potekalo 6., 7. in 8. julija od 7. do 19. ure.

Volivci, ki bodo v priporu, zavodu za prestajanje kazni, bolnišnici ali v socialnovarstvenemu zavodu za institucionalno varstvo in bodo želeli glasovati po pošti, bodo morali to občinski volilni komisiji sporočiti najpozneje do 30. junija, tisti, ki bodo želeli zaradi bolezni glasovati na domu, pa bodo to morali sporočiti do 7. julija. Po pošti lahko glasujejo tudi invalidi, če predložijo odločbo o priznanju statusa invalida.

Volivci, ki bodo na dan glasovanja v tujini, ker tam stalno prebivajo, lahko na referendumu glasujejo po pošti, če to sporočijo DVK. Volivci, ki so na dan glasovanja začasno v tujini, pa lahko na referendumu glasujejo po pošti ali na volišču s sedežem na diplomatskem predstavništvu ali konzulatu Republike Slovenije, če to sporočijo DVK.

Referendumsko vprašanje se bo glasilo: “Ali ste za to, da se uveljavi Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o vodah, ki ga je Državni zbor sprejel na seji dne 30. marca 2021?”.

Sprejeli so tudi navodila za delo volilnih odborov. Tem je bilo dodanih nekaj dodatnih navodil, povezanih z epidemijo covida-19. Rokovnik tako določa, da na volišče volivci vstopajo posamično, na volišču je lahko samo en volivec, volilni odbor pa mora volivce opozarjati, da je pisalo po glasovanju potrebno odložiti v za to namenjeno škatlo oziroma posodo.

Direktor DVK je pojasnil, da so navodila pripravili na podlagi izkušenj z volitvami v Mestni občini Velenje ter na podlagi priporočil Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). Obstaja sicer možnost, da na dan glasovanja ne bo več epidemije, a sta se Vučko in direktor NIJZ Milan Krek v pogovoru strinjala, da je vseeno bolje sprejeti sklepe, kot da bo epidemija takrat še veljala. V primeru dodatnega rahljanja ukrepov se bodo po Vučkovih besedah na DVK še dodatno pogovorili, a predvideva, da bodo priporočila glede uporabe mask in razkužil ostala.

Vučko je ob tem izpostavil še eno novost na voliščih – poleg razglasa bo na volišču treba razobesiti tudi odločbo o imenovanju volilnega odbora za posamično volišče.

Source
STA
Back to top button