V Kranju pozdravljajo odločitev ministrstva za vzgojo in izobraževanje, ki je Srednji ekonomski, storitveni in gradbeni šoli Šolskega centra Kranj odobrila uvedbo novega izobraževalnega programa za poklic zdravstvenega tehnika. Medtem pa župani občin zgornje Gorenjske odločitvi nasprotujejo.
“Novice, da bodo na srednji šoli v Kranju izobraževali nove medicinske sestre, sem bil iskreno vesel. Pravzaprav smo jo že težko čakali. V Kranju so potrebe po tovrstnih kadrih že sedaj velike in brez dvoma bodo v prihodnosti samo še večje,” je v današnjem sporočilu za javnost izpostavil kranjski župan Matjaž Rakovec.
Ob tem je dodal, da v kranjski občini delujeta bolnišnica za ginekologijo in porodništvo ter Klinika Golnik in da se bo prihodnje leto začela gradnja Severnih vrat, ki bodo v veliki meri namenjena zdravstveni dejavnosti. Poleg tega se bo gradil dodatni dom starostnikov, močno pa si v Kranju prizadevajo tudi za gorenjsko regijsko bolnišnico.
“Službe so torej zagotovljene. Vse osnovnošolce in njihove starše pozivam, da premislijo o izobraževanju za ta poklic. Zdaj v srednjo šolo ne bo več treba na Jesenice ali v Ljubljano, izobraževanje za zdravstvenega tehnika oziroma medicinsko sestro bo možno pred domačim pragom. To je tudi priložnost za dijake iz sosednjih občin,” je izpostavil Rakovec.
Kot so sporočili z Mestne občine Kranj, so v sodelovanju s Šolskim centrom Kranj v pripravi vloge za dodelitev programa pridobila številna pisma podpore. Nov program izobraževanja za poklic zdravstveni tehnik so tako podprli župani občin Cerklje na Gorenjskem, Šenčur, Naklo, Jezersko, Preddvor in Tržič.
Nasprotno z odločitvijo ministrstva, ki lani programa ni odobrila, ga je pa sedaj odobrila za prihodnje šolsko leto, niso zadovoljni župani občin zgornje Gorenjske, ki ministrstvo pozivajo k ponovnemu premisleku. Ocenjujejo, da je odločitev politična in da gre za potezo, s katero Kranj išče dodatne argumente za umestitev regijske bolnišnice v Kranj namesto na Jesenice ali v Radovljico.
Program zdravstvene nege že vrsto let izvaja Srednja šola Jesenice, kjer se bojijo, da bi se jim vpis z vzpostavitvijo novega programa v Kranju zmanjšal. To bi bil za šolo, ki jo prihodnje leto čaka 20 milijonov evrov vredna investicija v popolno prenovo, močan udarec. Hkrati na zgornjem Gorenjskem dvomijo v to, da bi lahko kranjska šola hitro vzpostavila kakovosten program, s katerim nima izkušenj, ter ocenjujejo, da Kranj nima dovolj možnosti za klinično prakso.
Dvome je izrazila tudi Zbornica zdravstvene in babiške nege Slovenije, ki je ocenila, da šola, ki nima ustreznih izkušenj s tega področja in trenutno izvaja programe, kot so ekonomski tehnik, gradbeni tehnik, trgovec, frizer in zidar, ni zmožna zagotoviti ustreznih kadrovskih, organizacijskih in materialnih pogojev za kakovostno izvedbo izobraževalnih programov s področja zdravstvene nege.
Ravnateljica Srednje ekonomske, storitvene in gradbene šole Kranj Nada Šmid je na drugi strani izpostavila, da se bodo na šoli potrudili, da bodo z organizacijskim, materialnim in predvsem pedagoškim pristopom po najboljših močeh poskrbeli za začetno izvajanje programa zdravstvene nege in tako upravičili izkazano zaupanje ministrstva. Na področju kadrov so optimistični, saj so se z nekaterimi posamezniki z zdravstvenega področja že dogovorili o možnosti sodelovanja.
Šmid pričakuje, da se bo z odprtjem možnosti v Kranju marsikateri osnovnošolec več odločil za zdravstveni program, ker se mu ne bo treba voziti v Ljubljano ali na Jesenice. Meni, da bodo z novimi vpisnimi mesti v širšem lokalnem okolju pridobili vsi.
Močno podporo novemu programu v Kranju je izrazila tudi direktorica Doma upokojencev Kranj Nadja Gantar, ki je izpostavila problem pomanjkanja kadrov v zdravstvu. Podobno sta v pismu podpore zapisali v. d. direktorice Klinike Golnik Viktorija Tomič in direktorica Splošne bolnišnice Jesenice Petra Rupar. “Izrekamo polno podporo vsakemu posamezniku ali organizaciji, ki si prizadeva vzpostaviti dejavnosti za olajšanje poti mladim do ustrezne izobrazbe in s tem postati del naše ekipe,” je zapisala Rupar.