
V gospodarstvu pozdravljajo shemo pomoči podjetjem zaradi povišanja cen energentov, ki jo je v soboto sprejela vlada. Prav gotovo gre za korak v pravo smer, je dejal predsednik GZS Tibor Šimonka, čeprav mu je žal, da ta korak ni bil storjen že prej. Števila upravičencev in višine pomoči še ne zna oceniti, izplačila pričakuje do konca aprila.
Vlada je v soboto kot enega izmed ukrepov za omilitev posledice visokih cen energentov za ljudi in gospodarstvo sprejela predlog zakona o ukrepih za omilitev posledic dviga cen energentov v gospodarstvu in kmetijstvu ter ga poslala v potrditev v DZ po nujnem postopku. Vrednost teh ukrepov je ocenila na 70 milijonov evrov.
“V predlog je zajet pretežni del energetsko intenzivnih podjetij in velikih družb in to dejstvo pozdravljamo,” je danes v izjavi za medije dejal Šimonka. Pri tem je obžaloval, da se vlada na rast cen energentov ni odzvala že prej. “Zbornica je že oktobra močno pritiskala na odločevalce zaradi težke situacije predvsem energetsko intenzivnih podjetij, pa vendarle smo veseli, da je do tega prišlo in da bodo izplačila nekje do konca aprila,” je dodal.
Vladni predlog sicer zajema bistveno manjši krog upravičencev, kot je predlagala GZS, je ocenil. Po predlogu zbornice bi lahko pomoč pričakovalo od 20.000 do 22.000 gospodarskih subjektov, po vladnem predlogu pa jih bo manj, vendar njihovo število na zbornici za zdaj težko ocenijo.
Šimonka prav tako obžaluje, da gre za enkratno rešitev in da se vlada ni odločila za sistemsko reševanje problema. A morda bo ta izkušnja sčasoma privedla tudi do sistemske rešitve, predvsem v smeri okrepitve zavedanja Slovencev in politike, da se mora Slovenija energetsko osamosvojiti. “Ta odvisnost povzroča zelo veliko negotovosti, zmanjšuje konkurenčnost podjetij in gospodarstva kot celote,” je dejal.
Glede gibanja cen energentov na svetovnih trgih Šimonka ni optimist. “Rožljanje na rusko-ukrajinski meji ne obeta nič dobrega,” je dejal. Če bi se zadeve umirile in ne bo nadaljnjega zaostrovanja razmer, pa bi lahko nekje od marca dalje začele cene padati, pričakuje. Če se bo znižala cena zemeljskega plina, se bo prav gotovo znižala tudi cena elektrike, je prepričan.
Vlada je v predlog zakona o ukrepih za omilitev posledic dviga cen energentov v gospodarstvu in kmetijstvu zapisala, da so upravičenci do pomoči pravne ali fizične osebe, ki v Sloveniji od 1. decembra 2021 opravljajo gospodarsko dejavnost, imajo vsaj pet zaposlenih in so imele v strukturi poslovnih odhodkov v letu 2019 vsaj pet odstotkov stroškov energije in hkrati vsaj 10.000 evrov stroškov za ta namen. Če jim bodo stroški za energijo v letu 2022 narasli za več kot 30 odstotkov, bodo lahko zaprosila za državno pomoč.
Hkrati je v DZ poslala tudi predlog zakona o nujnih ukrepih za omilitev posledic zaradi vpliva visokih cen energentov, s katerim naslavlja naraščanje socialnih stisk prebivalstva.