Svetovni muzej Expo bogatejši za tri slovenska dela

Podjetje Artkontakt Studio Bast je pred dnevi na slovenskem paviljonu na Expu v Dubaju v sodelovanju z okoljskim ministrstvom in vladno službo za razvoj predstavilo tri projekte na temo varstva okolja, ohranjanja kulturne dediščine in porabe EU sredstev. Omenjene projekte je v svojo zbirko uvrstil tudi muzej Expo iz Šanghaja.

 

 

Kot je za STA povedal direktor Artkontakt Studio Bast Stane Jeršič, so na Expu predstavili knjižne monografije in multimedijske predstavitve knjig Okolje in prostor, Evropska sredstva povezujejo in Fabiani, Plečnik, Vurnik – Oblike za novo demokracijo. Prvi dve je predstavila sekretarka na okoljskem ministrstvu Vesna Kolar Planinšič, ki je tudi soavtorica obeh del.

Knjiga Okolje in prostor, ki jo je izdalo ministrstvo za okolje in prostor, predstavlja trajnostno infrastrukturo, obnovljive vire energije, zeleno infrastrukturo in varovana območja z vidika okoljskih in prostorskih ciljev. Knjižni in multimedijski projekt Evropska sredstva povezujejo – nastal je na pobudo Službe Vlade Republike Slovenije za razvoj in evropsko kohezijsko politiko – pa predstavlja projekte v vseh slovenskih regijah, ki so bili sofinancirani s pomočjo EU sredstev, je poudarila Kolar Planinšičeva.

Umetnostna zgodovinarka Bojana Čampa je na paviljonu predstavila konceptualno zasnovo in zgodbo knjige Fabiani, Plečnik, Vurnik – Oblike za novo demokracijo, ki prvič v strnjeni obliki skupaj predstavlja tri pionirje sodobne slovenske arhitekture. Knjiga je nadaljevanje projekta virtualne razstave na družbenih medijih in spletni strani, ki jo je pripravilo kulturno ministrstvo ob predsedovanju Slovenije Evropskemu svetu in v okviru razstave v Narodnem muzeju Slovenije.

Kot je poudaril Jeršič, so z udeležbo na Expu želeli predstaviti Slovenijo na področju trajnostnega razvoja, varovanja okolja in kulturne dediščine, poleg tega pa doseči uvrstitev vseh treh knjig v zbirko svetovnega muzeja Expo. “Zastavljene cilje smo dosegli. Predstavitev so se med drugimi udeležili tudi trije člani muzeja Expo, pa tudi predstavnik univerze Združenih arabskih emiratov (ZAE) z oddelka za arhitekturo. Ta je tudi predlagal, da bi pripravili arhitekturno predstavitev Dubaja,” je dejal Jeršič.

V času predstavitve je slovenski paviljon obiskala tudi ministrica za družbeni razvoj ZAE Hessa Bint Esse Buhumaid, kateri so izročili knjigi Fabiani Plečnik Vurnik – Oblike za novo demokracijo in Okolje in prostor. V kratkem pogovoru je ministrica poudarila pomen tematik trajnostnega razvoja in arhitekturne dediščine.

Expo je vrata odprl 1. oktobra lani, končal pa se bo konec marca letos. Na svetovni razstavi sodeluje 192 držav, kar je največ v zgodovini teh svetovnih dogodkov. Slovenija v Dubaju nastopa pod sloganom Slovenia – Green Smart Experience, s katerim se svetovni javnosti predstavlja kot trajnostna, sodobna in ustvarjalna ter v prihodnost usmerjena država, v kateri se prepletajo zeleno okolje, znanje, prebojne ideje in inovacije ter gospodarstvo z dodano vrednostjo.

Source
STA
Back to top button