Sodelovanje v pobudi Adrion po mnenju Črnčeca tudi ključ do preprečevanja kriz

V Benetkah je danes potekalo srečanje ob 20-letnici pobude Adrion, ki spodbuja mednarodno sodelovanje na področjih, kot sta turizem in varstvo narave. Srečanja se je udeležil tudi državni sekretar na ministrstvu za obrambo Damir Črnčec. Po njegovih besedah tovrstno sodelovanje ostaja ključ do reševanja sedanjih in preprečevanja prihodnjih kriz.

Kot je dejal, intenzivno sodelovanje na obrambnem pomorskem področju omogoča usposabljanje, skupne vaje, izmenjavo znanja in krepitev zmogljivosti mornaric. Poudaril je tudi njeno pomembno vlogo pri krepitvi regionalnega sodelovanja na področju pomorske obrambe. Meni, da tovrstno sodelovanje ostaja ključ do reševanja sedanjih in preprečevanja prihodnjih kriz.

Na tokratnem srečanju so predstavniki držav sprejeli skupno izjavo, s katero so potrdili rezultate, ki so jih dosegli v okviru pobude, in se zavezali k izboljšanju varnosti, pomorske zaščite in situacijskega zavedanja v jadransko-jonski regiji. Poudarili so tudi pomen ohranjanja in izboljšanja interoperabilnosti ter sodelovanja med mornaricami zaradi izboljšanja pomorske varnosti in povečanja skupne sposobnosti izvajanja humanitarnih dejavnosti ter dejavnosti ob naravnih in drugih nesrečah v regiji, so zapisali na ministrstvu za obrambo.

Jadransko-jonska pobuda Adrion je bila na predlog Italije ustanovljena leta 2000 s podpisom Anconske deklaracije. V obliki obrambnega sodelovanja se je vzpostavila leta 2004 in danes združuje države ob Jadranskem in Jonskem morju, med katere poleg Slovenije sodijo tudi Albanija, Hrvaška, Grčija, Italija in Črna gora.

Pobuda spodbuja medsebojno razumevanje, koordinacijo zmogljivosti ter sodelovanje v operacijah in na misijah. Kot so še zapisali na obrambnem ministrstvu, pobuda spodbuja mednarodno sodelovanje na različnih področjih, kot so gospodarstvo, turizem in varstvo narave, ter povečuje prepoznavnost Slovenije kot verodostojne pomorske države, ki dejavno prispeva k svetovni pomorski skupnosti in varnosti.

Kot obrambna iniciativa se je izkazala pri spodbujanju usposabljanja, integracije in razvoja pomorskih zmogljivosti ter medsebojnem spoznavanju, izmenjavi strokovnega znanja in predvsem pri krepitvi zaupanja med sodelujočimi državami, so še zapisali.

Back to top button