Slovenska mreža Unescu pridruženih šol letos obeležuje 30-letnico delovanja, svetovna mreža Unescovih projektnih šol (ASPnet) pa že 70-letnico. Jubileja obeležujejo tudi v okviru strokovnega posveta koordinatorjev, mentorjev in drugih predstavnikov vključenih šol, ki danes in v soboto poteka na Osnovni šoli Sostro v Ljubljani.
Slovenska mreža Unescu pridruženih šol deluje od leta 1993, ko je prva uradna članica mreže postala OŠ Cirila Kosmača iz Pirana. Mreža je nato rasla, se oblikovala in danes šteje 133 članic, od katerih sta dve tretjini osnovnih šol ter vrtcev, okoli 30 pa je v mreži delujočih tudi srednjih šol. Podatki za lani kažejo, da v projektih pod okriljem mreže sodeluje več kot 50.000 učencev in dijakov.
V treh desetletjih dosedanjega obstoja mreže v Sloveniji so bile šole aktivni glasniki temeljnih Unescovih tem. To so mir, človekove pravice, demokracija, strpnost, sodelovanje, svetovni problemi, vloga ZN, učenje, skrb za dediščino itd., je za STA izpostavil nacionalni koordinator Unesco ASPnet šol Jože Bogataj, sicer ravnatelj Gimnazije Škofja Loka.
Bogataj, ki mrežo vodi od leta 2015, je poudaril, da se je na področju projektnega dela vključenih šol vseskozi vzpostavljalo veliko mreženja, sicer pa so trenutno na začetku nove strategije, ki jo Unesco izvaja za cel svet in se nanaša na izobraževanja za klimatske spremembe, poudarek pa je tudi na mednarodnem sodelovanju in sodelovanju regij.
O izzivih za naprej razpravlja tudi več kot sto udeležencev dvodnevnega strokovnega srečanja, katerega častna pokroviteljica je predsednica republike Nataša Pirc Musar.
Sobotni del srečanja bodo udeleženci med drugim namenili izmenjavi izkušenj in načrtom za delo v letu 2024, ko bodo obravnavali teme, povezane s kulturo miru in trajnostnim razvojem.