Skrajšanju kritja bolniške odsotnosti s strani delodajalca se v DZ obeta podpora

Predlogu skrajšanju kritja bolniške odsotnosti s strani delodajalca se obeta podpora DZ. Ob obravnavi predloga novele zakona o zdravstvenem varstvu in zavarovanju so podporo napovedale SDS, NSi in SAB, pričakovati je tudi zeleno luč poslancev Konkretno. V večjem delu opozicije pa opozarjajo na posledice povečanih stroškov zdravstvene blagajne.

 

 

Predloga novele zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju ter zakona o delovnih razmerjih, ki ga je DZ danes že obravnaval, so pripravili v SAB. Po predlogu se bo obdobje nadomestila za bolniško odsotnost zaposlenih, ki se izplačuje v breme delodajalca, skrajšalo s sedanjih 30 delovnih dni na 20 delovnih dni za posamezno odsotnost z dela, vendar na največ 80 dni v koledarskem letu.

V imenu predlagateljev novele je poslanec SAB Marko Bandelli opozoril, da so številni samozaposleni zamolčali tvegane stike, ker si niso mogli privoščiti izpada dohodkov. Kot je dejal, s predlagano rešitvijo dajejo roko gospodarstvu, vabijo tuje investitorje in povečujejo število delovnih mest. Zlasti pa, tako Bandelli, dajejo roko samostojnim podjetnikom, ki se predčasno vračajo na delo kljub bolezni, kar pa nima ugodnega vpliva na zdravje posameznika. Po njegovih besedah predlog novele tudi ne spodbuja bolniških odsotnosti, upravičenost in trajanje katerih presoja izključno zdravstvena stroka.

V poslanski skupini SDS se jim ob noveli odpira nekaj vprašanj, in sicer ali bo imela pozitivne učinke za več zaposlitev v obliki rednega delovnega razmerja in ali bodo ljudje motivirani, da se čim prej vrnejo iz bolniškega staleža na delo. Po besedah poslanca Jožefa Lenarta pa ob tem ocenjujejo, da novela razbremenjuje gospodarstvo in povečuje njegovo konkurenčnost, zato ji težko nasprotujejo.

Poslanko NSi Tadejo Šuštar Zalar veseli, da je podoben predlog, kot so ga pred leti že večkrat vložili v njihovi poslanski skupini, danes ponovno na poslanskih klopeh in se mu obeta podpora. Ob tem je izpostavila široko podporo, ki jo ima predlagana novela v delodajalskih organizacijah. V NSi so napovedali podporo zakonodajnemu predlogu.

Nasprotovanje predlaganim rešitvam so v predstavitvi poslanskih stališč o tej noveli izrazili v LMŠ in v Levici.

Poslanec LMŠ Jani Möderndorfer je bil kritičen, da se seje DZ ni udeležil predstavnik ministrstva za zdravje. To po njegovem mnenju kaže na to, kakšen odnos do tega vprašanja imata vlada in minister, ki bi moral zaščititi zdravstveno blagajno. “Zakon bi še podprli, če bi le povedali, od kje bomo dobili 100 milijonov evrov za pokritje te nove obveznosti, ki jo nalagamo zavodu za zdravstveno zavarovanje,” je dejal. Opozoril je, da bi to šlo na račun krčenja zdravstvenih storitev.

Po oceni poslanca Levice Mihe Kordiša bo predlagana rešitev zdravstveni blagajni vzela slabih sto milijonov evrov za razbremenitev delodajalcev, pri čemer pa ne razločuje med samozaposlenimi podjetniki in velikim kapitalom. “Prekarci bodo potegnili še krajše. Edini način, da bi jih zavarovali, je skrajšanje pokrivanja nadomestila v njihovo breme na tri ali štiri dni, ampak samo zanje, ne pa za velike, zelo profitne biznise,” je dodal.

Že pri obravnavi predloga novele zakona o delovnih razmerjih, ki se vsebinsko navezuje na novelo zakona zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, pa so, da bodo glasovali proti, napovedali še v DeSUS in SD. Predlog sicer podpirajo še v poslanskih skupinah nepovezanih poslancev in SNS.

O podpori predlaganim novelam bodo poslanci glasovali še danes.

Source
STA
Back to top button