
Republiški odbor Sindikata zdravstva in socialnega varstva Slovenije bo danes odločal o nadaljnjih aktivnostih, ker vladna stran do 15. januarja ni pristopila k nadaljevanju pogajanj. K temu se je vlada sicer zavezala v novembra lani sklenjenem sporazumu z reprezentativnimi sindikati zdravstva in socialnega varstva ter zdravstvene nege.
A se to ni zgodilo, sindikati pa so od ministrstva za zdravje dan pred skrajnim rokom prejeli obvestilo, da so na ministrstvu za zdravje trenutno aktivno vpleteni v reševanje epidemiološke situacije, zaradi česar 15. januarja pogajanj še ne bodo mogli začeti, so sindikati sporočili prejšnji teden.
Ob tem so sporočili, da vladna stran z obvestilom, da se drugi krog pogajanj ne bo začel, neposredno krši sklenjeni dogovor, “ki ima naravo kolektivne pogodbe in katerega kršitev ima za posledico tudi plačano stavko v obeh dejavnostih”.
Po sporazumu so se konec lanskega leta plače dvignile okoli 35.000 zaposlenim v socialnem varstvu in zdravstvu, med drugim so največ pridobile bolnišnične medicinske sestre. Na nadaljevanju pogajanj pa bi naslovili nove uvrstitve delovnih mest v dejavnosti zdravstva in socialnega varstva oz. v zdravstveni negi, s katerimi bi se zaradi enotnosti plač v javnem sektorju odpravila nesorazmerja pri vrednotenju med posameznimi delovnimi mesti in poklicnimi skupinami, vključno s plačno skupino J.
Minister za zdravje Janez Poklukar je sicer sredi minulega tega napovedal, da bi vlada že prejšnji četrtek lahko sprejela izhodišča za pogajanje tako z zdravništvom kot sindikati zdravstva in socialnega varstva, a je na četrtkovi seji sprejela samo izhodišča za pogajanja z reprezentativnimi sindikati zdravnikov in zobozdravnikov. Na ministrstvu za zdravje so za STA v ponedeljek pojasnili, da so pogajalska izhodišča za socialno varstvo in zdravstveno varstvo še v usklajevanju na ravni vlade, točen termin uvrščanja točke na dnevni red vladne seje pa še ni znan.
Reprezentativni sindikati za zdravnike in zobozdravnike medtem po informacijah STA še niso prejeli vabila na pogajanja. V največjem sindikatu zdravnikov in zobozdravnikov Fides sicer pričakujejo, da se pogajanja zaključijo še v tem mesecu.
Pričakovati je, da bodo doseženi dogovori v zdravstvu odmevali tudi v okviru krovnih pogajanj za javni sektor ter bodo s svojimi zahtevami sledili ostali sindikati.
Glavni odbor Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije pa bo na današnji izredni seji poleg opozoril in pozivov zaposlenih za izboljšanje zdravstveno-varnostnih ukrepov na delovnih mestih ter zahtev za prepoznanje povečanih obremenitev zaposlenih v vzgoji in izobraževanju v zadnjem valu epidemije pretresal tudi predloge za zvišanje plač v vrtcih, šolah, raziskovalni dejavnosti in kulturi.