Senad Jušić – iz anonimnosti do mesta šefa policije (biografija)

Po pričakovanjih je vlada danes imenovala Senada Jušića za generalnega direktorja policije s polnim mandatom. Leta 1972 rojeni Jušić, ki je večino svoje karierne poti preživel na Primorskem, po poročanju medijev velja za kadrovsko izbiro premiera Roberta Goloba, ves čas pa je imel tudi podporo notranjega ministra Boštjana Poklukarja.

Senad Jušić je delo v policiji začel leta 1991 po končani kadetski šoli za miličnike. Kot policist, vodja patrulje ter vodja policijskega okoliša se je najprej zaposlil na policijski postaji Piran, po dveh letih pa se je preselil na koprsko policijsko upravo, kjer je opravljal različne funkcije. Med drugim je bil od leta 2000 do leta 2005 pomočnik komandirja, leta 2010 pa je napredoval v pomočnika vodje sektorja kriminalistične policije. Bil je tudi del tamkajšnje mobilne kriminalistične skupine.

Leta 2015 se je Jušić preselil v službo generalnega direktorja policije na generalni policijski upravi v Ljubljani. Kot višji policijski svetnik se je ukvarjal s sistemskimi, organizacijskimi in kadrovskimi zadevami ter nadzorno dejavnostjo, sodeloval je tudi v več strokovnih komisijah in različnih delovnih skupinah. Bil je tudi pooblaščenec vršilca dolžnosti generalnega direktorja policije za vodenje sektorja za razvoj in sistemske naloge.

Ob delu se je tudi ves čas izobraževal in leta 2016 magistriral na Fakulteti za management Univerze na Primorskem. Je tudi vojni veteran in prejemnik priznanj za zasluge v osamosvojitveni vojni, spominskih znakov ter bronastega in srebrnega ščita policije.

Do nove prelomnice v Jusićevi karieri je prišlo februarja letos, ko je vodenje ministrstva za notranje zadeve prevzel Boštjan Poklukar, Jušić pa se je čez noč iz čiste anonimnosti v splošni javnosti zavihtel na mesto vršilca dolžnosti generalnega direktorja policije. Ob prevzemu funkcije je poudaril, da je karierni policist. Na vprašanje, kako komentira očitke, da gre pri njegovem imenovanju za politično menjavo, pa je odgovoril, da s politiko doslej še nikoli ni imel opravka.

Postopek Jušićevega imenovanja na čelo policije s polnim mandatom je sicer potekal dolgo. Ministrstvo za notranje zadeve je razpis za generalnega direktorja policije objavilo konec maja, uradniški svet pa je o Jušićevi primernosti za šefa policije odločil ta torek. Vmes mu je vlada šestmesečno vedejevsto še podaljšala, njegovo imenovanje na čelo policije pa so spremljali tudi zapleti, povezani z vprašanjem, ali ima začasni šef policije zadostne izkušnje za vodenje policije.

Kandidat za generalnega direktorja policije mora imeti namreč najmanj 15 let delovnih izkušenj v policiji in najmanj osem let izkušenj na vodstvenih delovnih mestih v javnem sektorju.

V zadnjih dneh pa je bil Jušić deležen tudi očitkov, da naj bi se v preteklosti krivo izpovedal pred sodiščem. Po pisanju medijev naj bi v vlogi pomočnika vodje sektorja koprske kriminalistične policije iz maščevanja zahteval premestitev koprskega kriminalista, ki je zato zoper policijo sprožil tožbo. V sodnem postopku je Jušić to zanikal, a je sodišče verjelo drugim pričam. Vse očitke je Jušić sicer ostro zanikal in jih označil za očitne neresnice in zlonamerne navedbe. Z Generalne policijske uprave pa so pojasnili, da sta očitke o Jušićevi domnevni krivi izpovedbi pred leti presojala tudi Okrajno sodišče v Ljubljani in Specializirano državno tožilstvo, ki sta odločila, da dokazov zanjo ni.

Vse pa kaže, da zapletov, povezanih z Jušićevim imenovanjem na čelo policije s polnim mandatom, morda še ni konec. Pozitivno oceno uradniškega sveta je namreč dobil tudi nekdanji prvi mož policije Boštjan Lindav, ki je preko svojega odvetnika že napovedal, da bo Jušićevo imenovanje izpodbijal na upravnem sodišču. Lindav namreč meni, da Jušić ne izpolnjuje zakonskega pogoja vodstvenih izkušenj.

To pa bi lahko pomenilo, da bosta zadnjo besedo pri presoji upoštevanih izkušenj na vodstvenih delovnih mestih imela protikorupcijska komisija in upravno sodišče, so te dni opozorili mediji. Prva bo preverjala, ali so bili člani uradniškega sveta pri svoji odločitvi, da tudi Jušić izpolnjuje te pogoje, podvrženi političnim pritiskom, medtem ko bo sodišče, če bo tožba vložena, presojalo, ali Jušić dejansko izpolnjuje zahtevane osemletne izkušnje na vodstvenih delovnih mestih.

Back to top button