
Danes poteka ustanovni kongres stranke LIDE, na katerem ustanovni člani med drugim sprejemajo program stranke. Kot je razvidno iz njega, bodo v stranki podpirali močno gospodarstvo ter se zavzemali in podpirali tiste spremembe, ki bodo v okviru prizadevanj za družbeno blaginjo prispevale k izboljšanju položaja srednjega sloja.
Stranka LIDE v svojem programu obljublja, da bodo v ospredje političnega delovanja med drugim postavljali vrednote, kot so svoboda, odgovornost, odprta družba, pravičnost, kulturo dialoga in enakopravnost.
Hkrati poudarjajo, da se bodo pri svojem delovanju navezovali na liberalno politično tradicijo, ob zavedanju, “da je v svetu v katerem živimo, liberalne in demokratične vrednote potrebno nadgraditi z vrednotami in načeli, ki na novo premislijo naš odnos do okolja in narave pa tudi do soljudi”.
V ospredje programa v stranki postavljajo močno gospodarstvo “kot generator blaginje in socialne države po meri državljanov”. Ob tem poudarjajo še svobodno gospodarsko pobudo, vzdržen javni dolg in nadzor nad javnimi financami. Hkrati poudarjajo, da je širok in močan srednji sloj ključnega pomena za stabilno družbo.
Tako v LIDE obljubljajo, da bodo spodbujali k delu, z bonusi pa tudi k podaljšanju delovne aktivnosti ter da dela po upokojitvi ne bodo omejevali. Prepričani so namreč, da mora trg dela delovati brez ovir za mlade, starejše in tiste, ki so zaposleni s skrajšanim delovnim časom. Zavzemali pa se bodo tudi za dodatno zakonsko zaščito samozaposlenih. Napovedujejo tudi, da bodo z davčno politiko zaposlovanje za nedoločen čas naredili privlačnejše za delodajalce, spodbujali bodo tudi hitro vrnitev na trg delovne sile.
S programom se zavzemajo še za profesionalno policijo in vojsko, boj proti organiziranemu kriminalu, višje zaporne kazni zoper spolne zločince, krepitev državnega tožilstva in učinkovito in pravično sodstvo.
Prav tako pa obljubljajo, da si bodo prizadevali za skladen in enakomeren regionalni razvoj, dobro javno infrastrukturo in spodbudili gradnjo novih, dostopnih stanovanj.
Napovedujejo tudi, da bodo slovenskemu športu zagotovili dodatno podporo in vlaganja, krepili bodo odličnost visokošolskih zavodov, zvišali vlaganja v raziskave in razvoj ter vzpostavili tesnejšo vez med znanstveno-raziskovalnimi institucijami in gospodarstvom.
Ključne zaveze stranke so sicer na podlagi programa strnili v 13 točk za normalizacijo Slovenije, med drugim obljubljajo, da bodo oblikovali široko in zaupanja vredno zavezništvo političnih strank in civilne družbe ter sooblikovali vlado, ki bo spoštovala vse veje oblasti in institucije. V LIDE se ob tem še zavezujejo, da bodo ustavili razkroj pravne države in okrepili zaupanje v ključne družbene podsisteme ter vztrajali pri oblikovanju strokovno zasnovanega in družbeno sprejemljivega konsenza za reševanje družbenih in zdravstvenih kriz.
Hkrati obljubljajo, da bodo z vzpostavitvijo visokih etičnih standardov in spremembami volilnega sistema gradili zaupanje v politiko, okrepili javni zdravstveni sistem, ustvarili pogoje za vzdržen gospodarsko-socialni model, ki bo odporen na vplive kriz in bo pripravljen na razvojne izzive, ter Slovenijo pripravili na podnebne spremembe.
Navajajo tudi, da bodo oblikovali zunanjo politiko, ki bo zavezana temeljnim vrednotam EU in bo podpirala močno ter enotno EU, Slovenija pa da bo del jedrnih držav EU.
V svojih zavezah v stranki poudarjajo še, da bodo vzpostavili pravni okvir, ki bo omogočil svobodno okolje za neodvisnost medijev, da bodo javno upravo prilagodili sodobnim razvojnim izzivom, odpravili nepravična plačna nesorazmerja, še prej pa odprli pogajanja z različnimi plačnimi skupinami. Napovedujejo še krepitev integritete v javni in lokalni samoupravi in moči Komisije za preprečevanje korupcije (KPK), zagotovili pa naj bi učinkovit pregon korupcije.