Pri Bolnišnici Topolšica predstavili možnost dostave krvnih vzorcev z dronom

Pošta Slovenije in Bolnišnica Topolšica sta danes predstavili možnost dostave krvnih vzorcev z dronom. Bolnišnica, ki se s tem področjem aktivno ukvarja od 2019, v takšnem transportu vidi varen in hiter način za dostavo bioloških vzorcev v analizo in s tem pospešitev hitrosti obravnave, je ob tem poudaril direktor Bolnišnice Topolšica Jurij Šorli.

Potem ko je Pošta Slovenije v začetku junija izvedla prvi poskusni let z brezpilotnim letalnikom oz. dronom in v zaključni fazi leta dostavila pošiljko Poštarskemu domu na Vršiču, nadaljuje začrtane aktivnosti pri razvoju možnosti dostave z brezpilotnimi zrakoplovi v okviru možnosti, ki jih omogoča nova zakonodaja EU.

Pred Bolnišnico Topolšica so tako danes izvedli zaključno fazo leta drona v okviru poskusne dostave krvnih vzorcev iz Zdravstvenega doma Nazarje v laboratorij Bolnišnice Topolšica.

Pošta Slovenije želi kot največji logist v državi celotno področje uporabe brezpilotnih tehnologij pripeljati do točke, kjer bo lahko komercialno izvajala najrazličnejše tipe dostav na varen, hiter in zanesljiv način, so ob tem sporočili iz Pošte Slovenije.

Nova zakonodaja EU, ki ureja področje sistemov brezpilotnih zrakoplovov, omogoča tudi letenje z brezpilotnimi zrakoplovi na večjih razdaljah. In čeprav je v zakonodaji natančno določeno, kakšni so pogoji za letenje na daljših razdaljah, so takšni leti v praksi izvedljivi v omejenem obsegu, saj v EU še ni izdelanih ustreznih standardov, s pomočjo katerih bi certificirali brezpilotne zrakoplove za izvajanje operacij s srednjim in visokim tveganjem, so pojasnili na Pošti.

Ob tem so dodali, da se zaradi pritiska industrije standardi pospešeno razvijajo, zato lahko v kratkem pričakujemo prve brezpilotne zrakoplove, ki bodo skladni z novimi pravili.

“V Pošti Slovenije kot največjem logističnem podjetju v državi prepoznavamo tržni potencial uporabe brezpilotnih letalnikov pri dostavi najrazličnejših pošiljk, ob tem pa se zavedamo zakonodajnih, organizacijskih in tehnoloških izzivov, ki jih bomo srečevali na tej poti. Kljub temu smo odločeni, da bomo med prvimi v EU pripravili vse potrebno za uporabo brezpilotnih letalnikov po novi evropski zakonodaji,” je ob predstavitvi poudaril začasni generalni direktor Pošte Slovenije Tomaž Kokot.

Ob tem je razkril, da so trenutno v fazi ustanavljanja konzorcija več državnih podjetij, ki tehnologijo brezpilotnih letalnikov že uporabljajo za lastne potrebe oziroma prepoznavajo koristi novih tehnoloških možnosti dostave.

Današnjo predstavitev so opravili v sodelovanju s podjetjem OneDrone, ki je med prvimi v Evropi pridobilo operativno dovoljenje za izvajanje operacij s sistemi brezpilotnih zrakoplovov v t. i. posebni kategoriji, kjer so že danes mogoči tudi leti na daljavo, izven vidnega polja pilota.

Predstavitve se je udeležil tudi državni sekretar na ministrstvu za zdravje Franc Vindišar, ki je dejal, da je projekt dokaz napredka in modernizacije na področju logistike in transporta.

“Enaka dostopnost za vse uporabnike zdravstvenega sistema je ob geografskih značilnostih Slovenije težko dosegljiva. Veliko težavo pri tem predstavlja oddaljenost od urbanih centrov in ponekod dotrajana infrastruktura. S pomočjo dronov lahko sistem približamo uporabnikom. Z njim olajšamo in pospešimo transport vzorcev iz oddaljenih zdravstvenih domov do centralnih laboratorijev, v katerih je spekter izvedljivih preiskav večji in njihova kvaliteta optimalna,” je v nagovoru med drugim dejal Vindišar. Izpostavil je še druge prednosti učinkovitega in urejenega transport biološkega materiala.

Ocenil je tudi, da izbira Bolnišnice Topolšica pri tem projektu ni naključna, saj bolnišnica na področju informacijske tehnologije po njegovih besedah spada med paradne konje slovenskega zdravstva.

Source
STA
Back to top button