Pred poslanci predlog razmejitve zdravstva (dopolnjeno)

Poslanci DZ na današnji seji med drugim razpravljajo tudi o predlogu novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki bi razmejil javno in zasebno zdravstvo. Predlog bi javnim zdravstvenim delavcem onemogočil delo pri tako imenovanih čistih zasebnikih, bi pa lahko pod določenimi pogoji delali v drugem javnem zavodu ali pri koncesionarju.

V koaliciji vseskozi poudarjajo, da zakon prinaša nujno potrebno ureditev in razmejitev javnega in zasebnega zdravstva ter da gre za ključen korak zdravstvene reforme, ki prinaša še številne druge pomembne rešitve. Zdravniške organizacije in opozicija predlogu močno nasprotujejo in opozarjajo pred škodljivimi posledicami in odhodi zdravnikov v zasebništvo.

Poslanci koalicijskih strank Gibanje Svoboda, SD in Levica so v predlog na seji matičnega odbora za zdravstvo vnesli več sprememb. Večina je bila redakcijskih, so pa med drugim tudi za koncesionarje predvideli neprofitnost pri opravljanju javnih zdravstvenih storitev. Minister za finance Klemen Boštjančič in ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel sta koalicijske poslance v dopisu v ponedeljek pozvala k ponovni preučitvi tega določila, a ti pri njem vztrajajo.

V Sindikatu zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides ob današnji obravnavi opozarjajo, da gre za predlog sprememb zakona, ki zdravstva ne rešuje, ampak ga razkraja. Pozivajo vse poslanke in poslance, naj glasujejo proti predlogu sprememb zakona, ki bo še dodatno poslabšal dostopnost do zdravstvene oskrbe, spodbudil odhode kadra iz javnega sektorja in oslabil temelje javnega zdravstvenega sistema. Posebno zaskrbljujoče je po mnenju Fidesa to, da se o vsebini predloga sprememb zakona ne strinjajo niti v sami vladi. “Čas je za prave, strokovne in odgovorne rešitve, ne za politična tveganja, ki jih ne podpira niti lastna vlada,” so dodali.

Na poslanskih klopeh bosta danes tudi vladni predlog novele zakona o zdravilih in predlog novele zakona o dolgotrajni oskrbi, ki so ga v DZ vložili v SDS. Prva od novel bi uskladila zakonodajo s pravom EU, zagotovila podlago za financiranje in preskrbo z zdravili v izjemnih razmerah in uredila področje uradnih kontrol kakovosti učinkovin za varovanje javnega zdravja. Z drugo od omenjenih novel pa v SDS predlagajo ukinitev načrtovanega prispevka za dolgotrajno oskrbo.

Preverite tudi
Close
Back to top button