
Pogajanja s sindikati zdravstva in socialnega varstva ter zdravstvene nege se bodo nadaljevala v petek, je za STA potrdila predsednica Sindikata zdravstva in socialnega varstva Slovenije Irena Ilešič Čujovič. Kot je pojasnila, za zdaj stavkovnih aktivnosti niso preklicali, saj v petek pričakujejo še dodatna pojasnila glede vladnih izhodišč.
Sindikati zdravstva in socialnega varstva ter zdravstvene nege so namreč v petek za 16. februar napovedali stavko. Zato so se odločili, ker bi se skladno z novembra lani sklenjenim sporazumom med sindikati zdravstva in socialnega varstva ter vlado pogajanja morala nadaljevati najpozneje do 15. januarja, a do tega ni prišlo.
Vlada, ki je sicer prav v petek začela pogajanja z zdravniki, je nato v soboto potrdila tudi izhodišča za pogajanja s sindikati zdravstva in socialnega varstva. Ilešič Čujovičeva pa je danes pojasnila, da stavke še niso preklicali, saj je bila njihova zahteva ob njeni razglasitvi začetek pogajanj v skladu z dogovorom. V tem pa je zapisano, da se morajo popraviti nesorazmerja.
A zaenkrat izhodišča, ki jih je vlada sprejela v soboto, “ne kažejo na intenco vlade, da bi kakorkoli popravljala nesorazmerja”. Na petkovih pogajanjih tako nameravajo vladno stran povprašati, kako je razumela nesorazmerja. Če bo to le v takšnem okviru, kot predvidevajo izhodišča, bodo lahko pogajanja zelo hitro končali.
Tudi predsednica Sindikata delavcev v zdravstveni negi Slovenije Slavica Mencingar je razočarana nad vladnimi izhodišči. Kot je dejala za STA, so prenizka in naslavljajo premalo delovnih mest. V sindikatih so namreč pričakovali, da bodo v drugem delu pogajanj govorili o vseh delovnih mestih, ki so izpadla v prvem delu pogajanj. Upa, da se bodo v petek uspeli dogovoriti o nadaljnjem načinu dela, sicer pa ne izključuje izvedbe napovedane stavke. Ob tem v sindikatu upajo tudi, da bosta vlada in ministrstvo za zdravje tudi za zaposlene v zdravstveni negi tako velikodušna in razumevajoča, kot sta do zdravnikov in zobozdravnikov.
Po sporazumu so se konec lanskega leta plače dvignile okoli 35.000 zaposlenim v socialnem varstvu in zdravstvu, med drugim so največ pridobile bolnišnične medicinske sestre. Na nadaljevanju pogajanj pa bi naslovili nove uvrstitve delovnih mest v dejavnosti zdravstva in socialnega varstva oz. v zdravstveni negi, da bi odpravili nesorazmerja med posameznimi delovnimi mesti in poklicnimi skupinami, vključno s plačno skupino J. Dogovor ob tem cilja na zaključek pogajanj najkasneje do 24. aprila.