Po mnenju SDS razlog za kazensko ovadbo odsotnost vladnih ukrepov za upokojence

Kazenska ovadba, ki jo je zoper SDS napovedala Levica, ni povezana z avtorskimi pravicami umetnice in podobami njenih del, ki jih SDS uporablja pri nagovarjanju k podpori referendumu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke v umetnosti, menijo v SDS. Razlog je ta, da koalicija doslej ni naredila ničesar dobrega za upokojence, so prepričani.

Levica je namreč napovedala vložitev kazenske ovadbe zoper SDS in njihovega predsednika Janeza Janšo zaradi suma kršitve proste odločitve volivcev. Med drugim jim očitajo manipulacijo in zavajanje kot tudi kršenje avtorskih pravic umetnice Maje Smrekar zaradi uporabe fotografij njenih umetniških del na plakatih, s katerimi nagovarjajo k oddaji podpisov za zakonodajni referendum o dodatku k pokojninam za posebne dosežke na področju umetnosti.

“Ne gre za reprodukcijo umetniškega dela, gre zgolj za obdelavo fotografije, ki je bila javnosti prvič predstavljena pred sedmimi leti, tako na nacionalni televiziji, v komercialnih medijih, na spletu,” je v današnji izjavi za medije vse očitke zoper SDS zavrnil njihov poslanec Andrej Hoivik.

Ob tem je dodal, da je bilo v preteklosti že veliko plakatov, ki jih je tako Levica kot tudi ostale stranke uporabljale za različne namene, pa “seveda sodišče ni razsojalo oziroma razsodilo v prid tiste stranke, ki je bila pravzaprav tožeča stranka”.

Sicer pa je po prepričanju SDS razlog za kazensko ovadbo ta, da aktualna vladna koalicija v treh letih mandata ni naredila ničesar dobrega za državljane Slovenije, še manj pa za upokojence. Na tem področju vlada ni opravila svojega dela, menijo v SDS, po navedbah Hoivika pa preseneča tudi, da se nameravajo pokojninske reforme lotiti z novelo zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, ne pa novim zakonom.

Hoivik je sicer zavrnil očitke, da gre pri zbiranju podpisov za razpis zakonodajnega referenduma za boj proti umetnosti, ki jim ga očitajo v Levici, gre pa za boj proti vladni koalicije, je pritrdil. Zakon o dodatku k pokojninam za posebne dosežke na področju umetnosti je namreč “višek arogance vladne koalicije, ki je uzakonila ta zakon”, menijo v SDS. Na referendumu pa bi tako odločali o tem, ali je “pošteno, da se uzakoni nekaj, kar prinaša privilegije v višini 18.000 evrov letnega dodatka iz državnega proračuna, ki ga z davki plačujemo vsi državljani in državljanke”, je dejal Hoivik.

Po njegovih navedbah podatki, ki jih imajo v stranki, nima pa jih ministrstvo za kulturo, kažejo, da bi po omenjenem zakonu bilo do takšnega dodatka upravičenih med 100 in 200 posameznikov. “Zelo enostavno lahko vsak izračuna, koliko to znese na letni ravni. Mi predvidevamo, da bi ta strošek referenduma pokrili v dveh letih, če bi bil ta zakon uveljavljen,” je ocenil Hoivik.

Kot je še povedal, so z zbiranjem podpisov za razpis referenduma že zelo blizu mejniku 40.000 podpisov, ki jih morajo zbrati.

So pa v SDS v teh dneh zagnali še eno plakatno akcijo. Na plakatih so ob napisu “Lažejo vam” tudi fotografije oziroma podobe premierja Roberta Goloba, predsednice DZ iz vrst Svobode Urške Klakočar Zupančič, koordinatorice Levice in ministrice za kulturo Aste Vrečko ter poslanke Levice in podpredsednice DZ Nataše Sukič. “Vse te dame in gospod so v zadnjem mesecu krojile spor med upokojenci in politiko, ker so lagali javnosti, predvsem pa 640.000 upokojencem, kako so se usklajevale pokojnine pred časom, ko njih večinoma sploh ni bilo na političnem prizorišču,” je prepričan Hoivik. “Je pa teh akterjev mnogo, bi lahko rekel, da niso šli na plakat,” pa je odgovoril na novinarsko vprašanje, zakaj na plakatih ni nikogar iz vrst tretje koalicijske stranke SD.

Back to top button