Pirc Musar v iskanje novega kandidata za varuha človekovih pravic (dopolnjeno)

Predsednica republike Nataša Pirc Musar je po četrtem krogu posvetovanj s poslanskimi skupinami ugotovila, da nobeden izmed kandidatov za novega varuha človekovih pravic ne uživa potrebne dvotretjinske podpore oz. 60 glasov poslancev za izvolitev. Predsednica je zato začela z iskanjem novega kandidata, so sporočili iz njenega urada.

Predsednica republike Pirc Musar je danes sklenila četrti krog kadrovskih usklajevanj s poslanskimi skupinami.

Tudi tokratni krog preboja pri kandidatih za novega varuha človekovih pravic ni prinesel, po večmesečnih usklajevanjih pa predsednica ugotavlja, da kljub “izjemnim naporom, vloženim v iskanje dvotretjinske podpore, ki bi zadostovala za čimprejšnje imenovanje novega varuha človekovih pravic” nobeden izmed kandidatov med poslanci ne uživa zadostne podpore za izvolitev, so v sporočilu za javnost zapisali v predsedničinem uradu.

“Predsednica Pirc Musar je zato nemudoma začela z iskanjem novega kandidata ali kandidatke, ker je prepričana, da mora Slovenija kot država, v kateri je spoštovanje človekovih pravic ena od ključnih vrednot, čim prej dobiti varuha človekovih pravic, ki bo to poslanstvo zavzeto in dosledno izpolnjeval,” so ob tem zapisali v uradu Pirc Musar. Hkrati so navedli, da predsednica republike ohranja zaupanje v sposobnost državotvornega ravnanja v dobrobit učinkovitega delovanja neodvisnih državnih institucij.

Javni poziv predsednice k predlaganju kandidatur za varuha se je sicer iztekel sredi oktobra. Prispelo je 14 predlogov možnih kandidatov, med tistimi, ki jih je predsednica uvrstila v ožji krog, pa so bili direktorica Pravnega centra za varstvo človekovih pravic in okolja Katarina Bervar Sternad, vodja diplomatske akademije na ministrstvu za zunanje in evropske zadeve Andraž Zidar, državna sekretarka v kabinetu predsednika vlade Maša Kociper in zagovornik načela enakosti Miha Lobnik.

Med navedenimi je bila predsedničina favoritka Bervar Sternad, za katero je skušala Pirc Musar pridobiti zadostno podporo 60 poslanskih glasov. Poslanske skupine koalicijskih strank Gibanje Svoboda, SD in Levica so po zadnjem krogu posvetovanj sporočile, da so pripravljene podpreti Bervar Sternad. A koalicija sama nima dvotretjinske večine, zato bi kandidatka za izvolitev potrebovala tudi glasove opozicijskih poslancev. Med temi pa kandidatka podpore ne uživa.

Prejšnjemu varuhu Petru Svetini je sicer mandat že potekel, od 24. februarja je na čelu institucije namestnik varuha Ivan Šelih.

Mandat se je prav tako že iztekel nekdanjemu guvernerju Boštjanu Vasletu, Banko Slovenije trenutno vodi viceguverner Primož Dolenc.

V uradu predsednice republike v današnjem sporočilu za javnost sicer niso zapisali ničesar o tem imenovanju. Predsednica namreč v prvem poskusu s kandidatom Antonom Ropom v DZ ni uspela, koalicija pa vztraja pri podpori državni sekretarki na finančnem ministrstvu Saši Jazbec.

“V tem trenutku se dejansko o drugem nismo pogovarjali,” je v izjavi novinarjem po obisku pri predsednici danes dejala vodja poslancev Svobode Nataša Avšič Bogovič. Ob tem pa je v koalicijskih vrstah zaznati tudi ocene, da bi se lahko predsednica pri tem imenovanju nekoliko omehčala in bi se zadeve premaknile z mrtve točke.

“Tu ni nobenih premikov ne v eno ne v drugo smer. Glede na to, da je predlog usklajen, pa pričakujemo, da bi morda v doglednem času poslala predlog v državni zbor,” je po današnjih usklajevanjih dejal vodja poslancev SD Jani Prednik. Tudi vodja poslancev Levice Matej Tašner Vatovec je dejal, da bo predsednica opravila še nekaj pogovorov glede tega imenovanja in ocenil, da bi jim ta del kadrovanj lahko uspelo zapreti v kratkem.

O odprtih kadrovanjih in možnem epilogu pa bi lahko predsednica spregovorila tudi na srečanju s premierjem Robertom Golobom, s katerim se bo po informacijah STA sestala v petek.

Back to top button