Parlamentarna skupščina Sveta Evrope v torek voli slovenskega sodnika na ESČP

Parlamentarna skupščina (PS) Sveta Evrope (SE) bo v torek izvolila slovenskega sodnika na Evropskem sodišču za človekove pravice (ESČP) v Strasbourgu. Državni zbor je za kandidate za sodnike aprila lani izvolil Aleša Galiča, Vasilko Sancin in Boštjana Zalarja, pristojni odbor pa med njimi PS SE v izvolitev predlaga Vasilko Sancin.

Odbor je z vsemi tremi kandidati za slovenskega sodnika na ESČP, ki jih je predložila vlada, opravil pogovor 13. januarja v Parizu, nato pa PS SE predlagal Vasilko Sancin kot najbolj kvalificirano kandidatko. Kot je razvidno iz poročila odbora, je Sancin na glasovanju v odboru s tesno večino glasov premagala Galiča, medtem ko Zalarja dokument ne omenja.

Aleš Galič in Vasilka Sancin sta med drugim profesorja na ljubljanski pravni fakulteti, Boštjan Zalar pa sodnik na upravnem sodišču. Vsi trije so tudi nadomestni sodniki ESČP, torej sodniki, ki nadomeščajo slovenskega nacionalnega sodnika na ESČP v primerih, ko ta zaradi različnih okoliščin ne more sodelovati na sojenjih.

Trojico je državnemu zboru po pridobitvi mnenja Sodnega sveta in vlade v izvolitev predlagala predsednica republike Nataša Pirc Musar. V njenem uradu so ob tem izpostavili, da so kandidati tako v Sloveniji kot tudi mednarodno priznani pravni strokovnjaki, ki jih predsednica ocenjuje kot zelo primerne in visoko strokovno kvalificirane za opravljanje nalog sodnika na ESČP.

Pirc Musar je kandidate predlagala aprila lani na podlagi pridobljenih mnenj vlade in Sodnega sveta ter razgovorov, ki so jih v uradu opravili z vsemi osmimi kandidati, ki so se prijavili na razpis. Vlada je bila mnenja, da je vseh osem kandidatov primernih za sodnike na ESČP, Sodni svet pa je dal prednost kandidaturi Galiča, Sancin ter profesorja na univerzi v Maastrichtu Jureta Vidmarja.

V DZ je največ poslancev, 60, podprlo Galiča, za Zalarja jih je glasovalo 57, kandidaturo Sancin pa jih je podprlo 52.

Slovenski sodnik na ESČP je trenutno Marko Bošnjak, ki se mu mandat izteče maja. Za nov mandat ni mogel kandidirati, saj tega ne dovoljuje evropska konvencija o človekovih pravicah. Bošnjak je sodnik ESČP od leta 2016, lani pa je bil kot prvi Slovenec izvoljen za predsednika ESČP.

Izvoljenim sodnikom je dodeljen devetletni mandat brez možnosti podaljšanja. Število sodnikov na ESČP je enako številu držav pogodbenic konvencije o človekovih pravicah, ki jih je po odhodu Rusije trenutno 46.

Sodišče je pristojno za obravnavo kršitev evropske konvencije o človekovih pravicah, za kar mora prejeti individualno ali meddržavno pritožbo.

Back to top button