
Ocena pripravljenosti SV za leto 2024 kaže izboljšanje na vseh področjih ocenjevanja, povečanje sredstev in delo s kadri kažejo trend navzgor. Še vedno pa obstajajo določena neskladja med zahtevano in potrebno pripravljenostjo ter dejanskim stanjem. Najnižjo raven sposobnosti delovanja je SV glede na letne ocene dosegla med leti 2014 in 2016.
Generalštab pripravljenost SV po metodologiji Nata ocenjuje od leta 2007.
Leto 2007: Dobro
Takratni predsednik republike in vrhovni poveljnik obrambnih sil Danilo Türk je leta 2008 sporočil, da je stanje pripravljenosti SV za leto 2007 dobro. Glede na leto poprej je bil dosežen določen napredek, med izzivi pa je izpostavil povečano odhajanje iz SV.
Leto 2008: Izboljšanje
Türk je ob oceni o pripravljenosti stanja SV za leto 2008 dejal, da se je stanje v SV od leta poprej izboljšalo, zaustavilo se je tudi zapuščanje kadrov SV. Med drugim je poudaril, da je človeški faktor odločilnega pomena za kakovost vojske. Koristno je, da pripadniki SV ostajajo v vojski, saj to lahko pomeni nadaljevanje izpopolnjevanja sestave SV.
Leto 2009: Izboljšanje
V letu 2009 se je splošni nivo usposobljenosti SV dvignil. Splošna ocena se je namreč izboljšala kljub temu, da je bil celoten obrambni sistem “izpostavljen resnim proračunskim restrikcijam”, je ob predstavitvi ocene dejal predsednik Türk. Dosežena je bila kadrovska konsolidacija in izboljšano razmerje znotraj vojske, ko gre za odnos med številom vojakov, podčastnikov in častnikov.
Leto 2010: Izboljšanje
Tudi v letu 2010 se je pripravljenost SV izboljšala. Je pa Türk opozoril, da je treba pri snovanju ukrepov, vezanih na usposobljenost SV, upoštevati, da “smo se že zelo približali skrajnim mejam dopustnega varčevanja”. Rezultat izkazuje tudi dobro usposobljenost vojske in njeno dobro delovanje v okviru mednarodnih operacij, je povedal.
Leto 2011: Izboljšanje
Stanje usposobljenosti SV je napredovalo, čeprav se je soočala z zmanjševanjem sredstev. Med prihodnjimi izzivi so izpostavili potrebo po reorganizaciji, ki bi pripomogla k večji teritorialni usmerjenosti in vzdržnosti vojske glede na finančne okvire.
Leto 2012: Poslabšanje*
Ocena pripravljenosti SV je bila slabša kot leto prej, je sporočil predsednik republike Borut Pahor, ki je Türka nasledil na mestu vrhovnega poveljnika obrambnih sil. A glede na nizko varnostno ogroženost Slovenije taka stopnja pripravljenosti ne vpliva na varnost države, prav tako ne gre na račun usposobljenosti, pripravljenosti in varnosti pripadnikov SV na misijah in operacijah v tujini ter na račun zaščite in reševanja.
*V letu 2012 so spremenili metodologijo ocenjevanja.
Leto 2013: Poslabšanje
Pripravljenost SV se je v letu 2013 zmanjšala, razlog za to pa je zmanjšanje sredstev, je poudaril predsednik republike Pahor. Ob tem je ocenil, da je ob obstoječi strukturi ter razpoložljivih finančnih virih vojska dosegla najnižjo raven možnosti delovanja.
Leto 2014: Najnižja
SV je ostala na najnižji ravni možnosti delovanja. Predsednik republike Pahor je med razlogi za tako oceno navedel nezadostno višino sredstev za modernizacijo ter usposabljanje posameznikov in enot, pa tudi za vzdrževanje vojaške tehnike in za popolnjenost enot.
Leto 2015: Najnižja
SV je ostala na najnižji ravni sposobnosti delovanja že tretje leto zapored. Povprečna ocena pripravljenosti vojske za delovanje v krizi ali v vojni pa je bila nezadostna. Predsednik republike Pahor je ob tem izpostavil predvsem pomanjkanje denarja za obrambo in pozval k političnemu soglasju o povečanih izdatkih za varnost.
Leto 2016: Najnižja
Slovenska vojska je ostala na najnižji ravni sposobnosti delovanja. Med spodbudnimi področji je predsednik Pahor izpostavil zaustavitev trenda padanja izdatkov za obrambo ter izjemno predanost in profesionalnost častnikov in vojakov, med problematičnimi pa nepopolnjenost enot s kadri in opremo, stanje opreme, njeno razpoložljivost in sposobnost dolgotrajnejšega delovanja.
Leto 2017: Izboljšanje
Pripravljenost SV za delovanje v vojni je nezadostna, za delovanje v miru pa dobra, kar je po Pahorjevih besedah za odtenek boljše kot leto pred tem. Za pripravljenost delovanja v miru je torej vojska dobila višjo oceno kot v poročilu pred tem, deloma zaradi večjega vlaganja v vojsko. Ni pa to bistveno prispevalo k dvigu stopnje pripravljenost SV v vojni.
Leto 2018: Poslabšanje
Generalštab SV je ocenil stopnjo zmožnosti SV za delovanje v miru s povprečno oceno zadostno, za delovanje v vojni pa nezadostno. SV je po besedah predsednika republike Pahorja izvajala vse naloge v skladu z zakonom o obrambi, težave pa je imela pri zagotavljanju zmogljivosti za delovanje v operacijah največje intenzivnosti. Ključni težavi sta bili nepopolnjenost enot SV s kadri, oborožitvijo in opremo, je izpostavil Pahor.
Leto 2019: Izboljšanje
Ocena zahtevane pripravljenosti SV se je izboljšala in jo je Generalštab SV ocenil kot dobro. Pri oceni potrebne pripravljenosti, ki odraža sposobnost SV za uresničitev poslanstva v vojni, pa ni bilo napredka in je ostala neustrezna. Glavni vzroki za takšno oceno po Pahorjevih besedah ostajajo primanjkljaj kadrovskih in finančnih virov ter zastarelost opreme. To slabi bojni karakter SV, je opozoril novi načelnik Generalštaba SV Robert Glavaš.
Leto 2020: Nespremenjeno
Generalštab SV ocenjuje, da je bila pripravljenost SV v letu 2020 za delovanje v miru dobra, za delovanje v vojni pa nezadostna, je v izjavi za medije pojasnil predsednik republike Pahor. Ocena tako ostaja enaka lanski, a jo je Pahor tokrat sprejel z “utemeljenim upanjem, da se bo v prihodnjih letih bistveno popravila”. Glavaš računa, da bi bila ob načrtovanih ukrepih ocena pripravljenosti SV boljša v treh ali štirih letih.
Leto 2021: Napredek, a ne zadosten za spremembo ocene*
SV je naredila viden napredek, ni pa ta napredek še dovolj za celovito delovanje v vojnih razmerah, kaže poročilo.
Ocena pripravljenosti je zaradi spremenjene metodologije, ki zajema sedem področij, sicer podana drugače – opisno in ne več številčno. Na štiristopenjski lestvici, ki se giblje od “ni neskladja” do “obstaja večje neskladje” je zahtevana pripravljenost SV v miru dosegla vrednost, ki pomeni, da ugotavljajo neskladje, ki pa ni pomembno ali večje. Potrebna pripravljenost za delovanje v vojni pa ni bila ocenjevana, ampak je ostala enaka letu prej.
Leto 2022: Nespremenjeno
Pred vojsko so še vedno izzivi zaradi kadrovskega primanjkljaja tako v stalnem kot v vojnem sestavu, delno pomanjkljive popolnitve z oborožitvijo, opremo in strelivom in zamikov pri doseganju ciljev zmogljivosti. Kljub temu so po oceni načelnika Generalštaba SV Roberta Glavaša pred vojsko boljši časi, saj bodo nekatere sprejete odločitve pozitivno vplivale na pripravljenost SV.
Kljub nekaterim neskladjem oziroma odstopanjem od standardov je vojska sposobna braniti suverenost in ozemeljsko celovitost države, je predsednica republike Nataša Pirc Musar v izjavi za medije povzela poročilo.
Leto 2023: Nespremenjeno
Načelnik Generalštaba SV Robert Glavaš je povzel, da ocena vojske za leto 2023 ostaja enaka kot za leto poprej. Večina kazalnikov se ni bistveno spremenila, vendar so zaznane izboljšave na posameznih področjih.
Na usposabljanje in vaje pripadnikov SV so po njegovih besedah bistveno vplivale poplave ter nekatere druge vojaške naloge. So pa pospešili proces usposabljanj posameznika in kolektivna usposabljanja enot za oborožen boj. SV je začela tudi proces priprav formacij vojne sestave SV in prenovo mobilizacijskih dokumentov.
Leto 2024: Izboljšanje
SV je napredovala na vseh področjih ocenjevanja svoje pripravljenosti, med drugim na kadrovskem področju, finančni stabilnosti ter na zakonodajnem področju. Na lestvici ocen s štirimi stopnjami napredka je dosegla tretjo stopnjo.
Po besedah načelnika Generalštaba SV Roberta Glavaša pa ocena pripravljenosti izkazuje še določena neskladja med zahtevano in potrebno pripravljenostjo ter dejanskim stanjem pripravljenosti SV. Gre predvsem za izpopolnjenost enot s kadri, pomanjkanje nekatere vojaške opreme in finančnih sredstev.