NSi v interpelaciji ministru za notranje zadeve Boštjanu Poklukarju med drugim očita neukrepanje ob ugotovitvi nepravilnosti pri imenovanju generalnega direktorja policije Senada Jušića, nepravilnosti v Centru za varovanje in zaščito ter nasilju na območjih z romskim prebivalstvom, je na novinarski konferenci nanizala poslanka Vida Čadonič Špelič.
V NSi menijo, da so se razmere na področju notranjih zadev, predvsem v policiji tako zaostrile, da bi moral minister Poklukar odstopiti sam ali pa bi ga moral k temu pozvati predsednik vlade Robert Golob. “Tudi v koalicijskih strankah niso zadovoljni z razmerami v policiji,” je izpostavila Čadonič Špelič.
NSi Poklukarju v šestih točkah očita sum zlorabe uradnega položaja, nevestnega dela v službi in oškodovanja javnih sredstev, sum kršitve temeljnih pravic delavcev, sum kršitve zakona o kazenskem postopku in s tem kršitve človekovih pravic in svoboščin.
Očitajo mu sum oškodovanja javnih financ in davkoplačevalcev zaradi nevestnega in negospodarnega upravljanja z javnimi sredstvi pri postavitvi petih stražarskih hišk ter sum oškodovanja javnih financ in davkoplačevalcev pri izvajanju projekta helikopterske nujne medicinske pomoči, nabavi namenskih helikopterjev in organiziranju letalskih baz, saj helikopterji za nujno medicinsko pomoč naj ne bi imeli potrebne medicinske opreme za prevoz težko poškodovanih.
Nazadnje pa mu očitajo še opustitev dolžnega ravnanja, zaradi česar je prišlo do nezaupanja v državne institucije in v funkcijo ministra za notranje zadeve, izhaja iz besedila interpelacije.
Predlog interpelacije so v NSi namreč vložili potem, ko je upravno sodišče ugotovilo kršitev v postopku imenovanja generalnega direktorja policije Senada Jušića, in sicer pomanjkljivo obrazložitev sklepa posebne natečajne komisije.
Poklukar in Jušić medtem vztrajata, da je bil slednji imenovan zakonito. Koalicijski partnerji pa so se sicer na torkovem sestanku dogovorili, da naj se glede navedb sodišča najprej izjasni uradniški svet in poda poročilo, nato pa bodo sprejemali nadaljnje odločitve glede sodne odločbe.
A je Čadonič Špelič danes opozorila, da je bil sklep natečajne komisije veljaven le do 4. septembra letos in da torej ne obstaja več. “Obstaja pa dejstvo, da je bil nezakonit takrat, ko je vlada sprejela politični sklep,” je dejala. Menijo, da bi bilo treba spremeniti tudi postopek imenovanja generalnega direktorja policije.
V NSi tako menijo, da direktor policije ne more biti imenovan na podlagi nezakonitega sklepa, Jušiću pa očitajo tudi, da ne izpolnjuje pogojev za to delovno mesto. Prepričani so, da je bil imenovan politično, da je “izbranec ministra”, zato pričakujejo, da bo tudi sam prevzel odgovornost in odstopil. Ob tem si je Čadonič Špelič izposodila besede nekdanje notranje ministrice Tatjane Bobnar, da mora politika ostati pred vrati direktorja policije, zdaj pa je po njenem mnenju skoznje “prišla po avtocesti”.
Med očitki se je v besedilu interpelacije znašla tudi prijava Jušićevega brata na razpis za policijskega atašeja v Srbiji, kar po mnenju NSi odpira prostor za sume korupcije, saj sestavo izbirne komisije predlaga generalni direktor policije. Poklukarju očitajo tudi sum kadrovske korupcije v policiji.
Očitajo mu tudi nereševanje kadrovske problematike v policiji, saj je policijske vrste v zadnjem letu in pol zapustilo 800 policistov, kar je skoraj desetina vseh zaposlenih. Hkrati pa mu očitajo tudi uporabo pomožne policije v nasprotju z njenim namenom.
Izpostavili so še razmere v Centru za varovanje in zaščito, kjer se varnostniki delijo na “posvečene, ki varujejo premierja, in vse ostale”, ob tem pa opozorili na kršitve delavskih pravic slednjih. Opozorili pa so tudi na status varnostnikov premirja, ki jih je v začetku mandata prezaposlil na Generalni sekretariat vlade, njihovim zaposlenim pa izvajanje policijskih pooblastil ni dovoljeno. Izpostavili so tudi nepravilnosti v primeru varovanja vrhovne državne tožilke in nakup stražarskih hišk za policiste, ki so stale 40.000 evrov na kvadratni meter.
Opozorili so tudi na slabo delovanje Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU), saj kljub bistveno manjšemu številu kriminalistov za pregon gospodarske kriminalitete v Policijski upravi (PU) Ljubljana in PU Koper slednji na letni ravni podata več kazenskih ovadb kot NPU.
Čadonič Špelič je med očitki Poklukarju nanizala tudi to, da se ne zavzema za varnost ljudi, predvsem v jugovzhodnem delu države, kjer je prišlo do nasilja v šolah, pripadniki romske skupnosti pa so celo napadli policiste. Poklukarju v NSi očitajo še prepočasen, nestrokoven in deloma nezakonit odziv policije v primeru spletne strelske grožnje aprila 2024. Očitajo mu še poslabšanje varnosti zaradi migracij in naraščajočih stroškov varovanja južne meje.
Interpelacijo lahko po poslovniku DZ vloži 10 poslancev. Podpise za interpelacijo Poklukarja so prispevali tudi v SDS. “Kršitev je bilo toliko, da se nam zdi povsem na mestu, da minister kot takšen več ne more kredibilno zastopati svojega mesta oziroma položaja, ki ga ima,” je dejala poslanka SDS Karmen Furman.
Pod interpelacijo so se podpisali tudi nepovezani poslanci Anže Logar, Eva Irgl in Dejan Kaloh. K podpisu interpelacije so v NSi povabili tudi nepovezano poslanko Mojco Šetinc Pašek, ki pa podpisa, kot je v sredo sporočila za STA, ne namerava prispevati. Bo pa interpelacijo proti Poklukarju podprla v primeru, da ta ne ponovi postopka za imenovanje generalnega direktorja policije.