Po dolgoletnih prizadevanjih bo v kratkem stekla več kot 20 milijonov evrov vredna prenova Srednje šole Jesenice. Vendar župane zgornje Gorenjske, ki so o tem razpravljali na današnji koordinaciji v Kranjski Gori, skrbi, da bi število dijakov močno upadlo, saj je ministrstvo odobrilo vzpostavitev programa zdravstvene nege tudi v Kranju.
V. d. ravnateljice Srednje šole Jesenice Monika Lotrič je pojasnila, da so si na Jesenicah več kot 20 let prizadevali za prenovo šole, sedaj pa takoj po novem letu pričakujejo objavo razpisa za izvajalca in spomladi tudi začetek del. Ta naj bi bila končana do pomladi 2026, tudi zaradi črpanja sredstev iz načrta za okrevanje in odpornost.
Generalna direktorica direktorata za srednje in višje šolstvo ter izobraževanje odraslih Branka Hrast Debeljak je povedala, da bodo z nekaj več kot 20 milijonov evrov vredno investicijo šoli zagotovili res vrhunske pogoje izobraževanja.
Ker bodo obstoječi šolski kompleks podrli in na njegovem mestu zgradili novega, bo treba za izvajanje pouka za eno leto zagotoviti nadomestne prostore, pri čemer je ključno, da so ti šoli na voljo v dopoldanskem času, v nasprotnem primeru bi bile težave s prevozi dijakov in njihovimi popoldanskimi aktivnostmi.
Zagotoviti je treba prostor za izobraževanje 639 dijakov, skupaj z zaposlenimi in udeleženci izobraževanja odraslih pa za več kot 800 oseb. Lotrič je povedala, da bo predvidoma bo pouk potekal na petih do šestih lokacijah, med drugim v prostorih jeseniške gimnazije, Osnovne šole Prežihovega Voranca in glasbene šole.
Da bo vendarle stekla renovacija šole in da bo pouk tudi v nadomestnih prostorih lahko potekal dopoldan, sta zadovoljna tudi kranjskogorska in jeseniški župan Henrika Zupan in Peter Bohinec. Slednjega je skrbelo, kako bodo pokrili najemnino za nadomestne prostore, vendar je predstavnica ministrstva danes zagotovila, da bo sredstva zagotovila država kot ustanoviteljica srednjih šol.
Skrbi pa župane zgornje Gorenjske, da bi bila sodobna nova šola lahko v veliki meri prazna. En osrednjih programov Srednje šole Jesenice je namreč program zdravstvene nege, ministrstvo pa je pred kratkim odobrilo vlogo Srednje ekonomske, storitvene in gradbene šole v Kranju, da prihodnje šolsko leto razpiše oddelek zdravstvene nege.
Lotrič je pojasnila, da imajo na njihovi šoli kar precej dijakov iz Kranja. “Prepričana sem, da če se odpre oddelek v Kranju, da treh oddelkov zdravstvene nege na Jesenicah ne bomo več imeli,” je opozorila in dodala, da obstaja bojazen, da bi bili prostori prenovljene šole zaradi tega v veliki meri prazni.
Hrast Debeljak pa meni, da je strah neupravičen. Zagotovila je, da so na ministrstvu odločitev skrbno pretehtali na podlagi obstoječe mreže šol in podatkov o velikosti generacij, ki kažejo, da bo se bo prihodnje leto v srednje šole vpisalo 681 dijakov več kot letos, od tega 140 na Gorenjskem. Upoštevali so tudi to, da so potrebe po zdravstvenem kadru velike in je interesa med mladimi za te poklice dovolj.
Pojasnila je, da je zdravstvena šola v Ljubljani prepolna in da je v njej za oddelek in pol dijakov z Gorenjske, na jeseniški šoli pa je iz okolice Kranja polovica oddelka. V Ljubljani bi tudi takoj odprli še dva ali tri oddelke, vendar za to ni prostora, je povedala. Na Jesenicah pa so v letošnjem šolskem letu na 90 mest vpisali 73 dijakov.
Vendar županov zgornje Gorenjske ni prepričala. Ti bodo ministrstvo pozvali, naj ponovno pretehta svojo odločitev in raje nadgradi program zdravstvene nege na Jesenicah, kot pa da odpira povsem nov, finančno in organizacijsko zahteven oddelek v Kranju.
Kot je povedal Bohinec, so bili ob najavi ministrstva šokirani. “To je v prvi vrsti politična in ne strokovna odločitev,” je poudaril in spomnil na dolgo tradicijo izobraževanja zdravstvenega kadra na Jesenicah in na bolnišnico, ki dijakom omogoča klinično prakso. Bohinec je prepričan, da je vzpostavitev programa zdravstvene nege v Kranju povezana s tem, da si želi Kranj na ta način povečati možnosti za umestitev nove regijske bolnišnice v Kranj namesto na Jesenice ali v Radovljico.