Na tradicionalni slavnostni akademiji bo članstvo SDS obeležilo 36. rojstni dan stranke

Na slavnostni akademiji v Laškem bo članstvo SDS obeležilo 36. obletnico ustanovitve trenutno največje opozicijske stranke. Zbrane bo nagovoril predsednik stranke Janez Janša, podelili pa bodo tudi najvišja priznanja SDS za leto 2024. Pred slavnostno akademijo pa bo zasedal tudi svet stranke.

Prvak SDS Janša bo po pričakovanjih v nagovoru zbranim govoril o aktualni politični situaciji.

Stranka s svojim delom že pogleduje proti parlamentarnim volitvam, ki bodo, če bodo redne, prihodnjo pomlad. Tako so že zaključili evidentiranje kandidatov, ki bodo na listi SDS nagovarjali volivce, niso pa je še dokončno zaprli. Kmalu po lanskih junijskih evropskih volitvah so tudi začeli s pripravo volilnega programa. Letos, predvidoma maja, stranko čaka tudi redni volilni kongres.

Minulo leto pa je SDS zaznamovalo tudi pestro notranje dogajanje. Ob opozicijskem delu v parlamentu, ki so ga med drugim zaznamovali predlogi za interpelacije in referendumske pobude, je stranka slavila na evropskih volitvah. Strankina lista oziroma njeni kandidati so prepričali 30,59 odstotka volivcev, poslanska mesta v Evropskem parlamentu so zasedli Romana Tomc, Milan Zver, Branko Grims in Zala Tomašič.

Medtem so SDS zapustili trije njeni poslanci Anže Logar, Eva Irgl in Dejan Kaloh. Omenjeni trojici so sledili še izstopi nekaterih članov v posameznih lokalnih odborih, a v stranki večkrat poudarjajo, da se jim tudi pridružuje veliko novih članov.

Odmeval je tudi marčevski shodu proti politiki vlade Roberta Goloba in shodi pred celjskim sodiščem ob robu sojenja Janši v zadevi Trenta, kjer so bile kritike zbranih usmerjene predvsem proti pravosodju in aktualni oblasti. Janša pa je v teh dneh na družbenih omrežjih pozval tudi k udeležbi k shodu v organizaciji stranke Glas upokojencev in Inštituta 1. oktober pod vodstvom nekdanjega poslanca SDS Pavla Ruparja prihodnjo sredo.

Začetki SDS sicer segajo v leto 1989, ko je bila ustanovljena Socialdemokratska zveza Slovenije (SDZS), ki se je leta 1990 preimenovala v Socialdemokratsko stranko Slovenije (SDSS), ta pa leta 2003 v Slovensko demokratsko stranko (SDS). Stranko od leta 1992 vodi aktualni predsednik Janša.

Največji uspeh je SDS dosegla leta 2004, ko je z 29,08 odstotka glasov zmagala na volitvah in prevzela vodenje vlade. Na čelo vlade se je zatem zavihtela še dvakrat. Danes je s 24 poslanci druga največja parlamentarna stranka, ima pa tudi štiri evropske poslance.

Podpora SDS, ki v anketah javnega mnenja vodi, se zadnje mesece giblje med dobrimi 20 in slabimi 25 odstotki vprašanih.

Back to top button