Za skupščino Cinkarne Celje, ki bo 14. junija, je nasprotni predlog, po katerem bi družba za razliko od predloga uprave izplačala dividende, vložilo tudi podjetje Envestor. To predlaga, da se za izplačilo dividend nameni 25 milijonov evrov bilančnega dobička oz. 3,20 evra bruto na delnico, izplačane pa bi bile januarja 2024.
Kot so pojasnili v obrazložitvi nasprotnega predloga, objavljeni danes na spletnih straneh Ljubljanske borze, s svojim predlogom sledijo spremenjeni politiki izplačil dividend uprave in nadzornega sveta, hkrati pa upoštevajo omejitev izplačil dividend za leti 2022 in 2023 zaradi prejema državne pomoči.
“Ker se letošnji dobiček v naslednjem letu ob prejemu subvencij ne bo smel izplačati, je že sedaj predlagano izplačilo celotnega bilančnega dobička kot del nadomestila izpada dividende v prihodnjem letu. Dodatek se lahko kompenzira po preteku zakonskih omejitev,” so pojasnili.
V Envestorju se ne strinjajo, da bi Cinkarna Celje zaradi nekajmesečnega zamika izplačil dividend vračala že prejete subvencije države. Ob tem so spomnili, da bo po oceni uprave Cinkarne Celje letos prejela med pet in sedem milijonov evrov subvencij.
Svoja nasprotna predloga glede izplačila dividend sta v preteklih dneh vložila tudi Vseslovensko združenje malih deležnikov (VZMD) in društvo Mali delničarji Slovenije (MDS). V VZMD predlagajo dividende v višini tri evre bruto na delnico, ki bi bile izplačane v letu 2024, v MDS pa v višini 2,776 evra bruto na delnico ter vračilo 3,05 milijona evrov državne pomoči.
Danes so v društvu MDS vložili še nasprotni predlog k točki glede pooblastila upravi za pridobivanje lastnih delnic. Medtem ko bi po predlogu uprave to pooblastilo veljalo leto dni od letošnjega 18. junija, bi moralo po mnenju MDS veljati šele od 1. januarja 2024, in sicer za dve leti.
Prepričani so namreč, da družba zaradi prejema državne pomoči za omilitev posledic energetske krize v letu 2023 ne sme pridobivati lastnih delnic, razen če vrne državno pomoč. Sami sicer zakon o pomoči gospodarstvu za omilitev posledic energetske krize razumejo, kot da družba brez vračila pomoči tudi v letu 2024 ne more kupovati lastnih delnic. Za razjasnitev tega vprašanja so se obrnili na javno agencijo Spirit in ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport.