Na pogovoru NSi tokrat o skrbi za dostojno starost

Za starejše je treba poskrbeti, da se bodo dostojno postarali, se počutili vključene in sprejete v družbi ter ostali čim dlje aktivni, so se strinjali sodelujoči na posvetovanju NSi z naslovom Pogovori za boljšo Slovenijo, ki je bil tokrat namenjen pogojem za dostojno starost in dolgotrajni oskrbi.

 

 

NSi v predlogu vladnega programa za obdobje 2022-2026, s katerim bo nastopila na prihajajočih parlamentarnih volitvah, na področju starejših izpostavlja dostojne pokojnine, izboljšanje socialnega položaja starejših in dodatne namestitve zanje ter boljše pogoje za tamkajšnje zaposlene v okviru zakona o dolgotrajni oskrbi.

Solidarnost družbe se po mnenju predsednika NSi Mateja Tonina kaže v tem, kako zna poskrbeti za starejše. “Slovenska družba je ena najstarejših na planetu. Naša dolžnost je, da se starejši počutijo vključeni v družbo, da se dostojno starajo in da so čim več časa aktivni,” je dejal Tonin. Prepričan je, da je večina starejših celo življenje trdo delala, zato si po njegovem mnenju zaslužijo dostojno pokojnino. Za to pa je nujen dober in vzdržen pokojninski sistem, pa tudi, da se poskrbi za čim večjo zaposljivost aktivne generacije, je dejal in izpostavil pomen medgeneracijskega sodelovanja.

Cigler Kralj je izpostavil, da so ob “žalostnem spoznanju, kako zelo slaba je situacija na področju oskrbe starejših, uspeli družbo prepričati, kako nepravilno je bilo, da smo to področje pustili povsem zapostavljeno”. Poudaril je, da so na ministrstvu za investicije v domove za starejše uspeli zagotoviti zgodovinsko rekordna sredstva. Povedal je, da v državi trenutno poteka kar 108 investicij na tem področju. Interventno so uspeli pomagati tudi vsem domovom, da so lahko zaposlili nove sodelavce, je še dodal.

Predsednik zveze društev upokojencev Janez Sušnik je poudaril, da je njihova zveza ob pričetku delovanja organizirala predvsem različna druženja za starejše, sedaj pa je bolj usmerjena k aktivnostim za zagotavljanje kakovostne starosti. Pozdravil je uvedbo digitalnih bonov. V zvezi so namreč že dobili tudi sredstva za izobraževanje starejših na področju digitalizacije. Prepričan je, da bodo tudi starejši prej ali slej ugotovili, da je digitalizacija dobra stvar.

Marko Žula iz skupnosti socialnih zavodov je opozoril, da si že vrsto let prizadevajo za sistemsko ureditev dolgotrajne oskrbe. “Naš cilj je, da uporabniki dolgotrajne oskrbe pridejo do kakovostnih storitev ne glede na dohodke, kraj bivanja in izvajalca. Pozdravljamo ureditev dolgotrajne oskrbe v posebnem zakonu, a opozarjamo, da je treba urediti še nekaj korakov, da bo sistem celostno zaživel,” je dejal. Pozdravil je tudi premike na področju kadrov ter gradnje domov za starejše.

Direktorica Centra za usposabljanje, delo in varstvo Črna na Koroškem Dalja Pečovnik je povedala, da je Črna na Koroškem dober zgled socialnega vključevanja, saj krajani z ogromno spoštovanja sprejemajo njihove uporabnike, ki se sicer vključujejo v številne aktivnosti. Veliko smo naredili tudi na medgeneracijskem sodelovanju v kraju in občini. Zelo veseli pa smo tudi, da se je življenjska doba našim uporabnikom zelo podaljšala, je povedala.

Današnji je bil tretji pogovor iz cikla posvetovanj z naslovom Pogovori za boljšo Slovenijo. Prvi pogovor je bil namenjen gospodarstvu, drugi pa mladim.

Source
STA
Back to top button