Na 47. svetovnem čebelarskem kongresu Apimondia, ki te dni poteka v turškem Istanbulu, je danes potekal slovenski dan, ki je bil namenjen promociji Slovenije in slovenskega čebelarstva. Udeležence je prek video povezave nagovorila kmetijska ministrica Irena Šinko in poudarila pomen ohranjanja čebel in skrbi zanje.
Ministrica Šinko je ob otvoritvi slovenskega dne poudarila, da bomo pri ohranjanju čebel uspešni le, če bomo nagovorili vlade vseh držav, gospodarstvenike in civilno družbo, so sporočili z ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.
Zbranim je pojasnila, da smo Slovenci čebelarski narod, zavedanje o pomenu čebel in skrbi zanje pa je v Sloveniji na visoki ravni. Slovenija aktivno naslavlja problematiko ohranjanja čebel in drugih opraševalcem, na predlog Slovenije se 20. maja obeležuje tudi svetovni dan čebel.
Prav tako se v slovenskem kmetijstvu namenja posebno pozornost sobivanju čebelarstva in kmetovanja. Kot je pojasnila ministrica, se je prepoved uporabe sredstev za tretiranje semena na osnovi neonikotinoidov ter prepoved uporabe tretiranega semena koruze in oljne ogrščice iz leta 2011 izkazala za zelo učinkovito, saj v zadnjih letih ne beležimo več pomorov čebel.
Šinkova je poudarila tudi obveznost označevanja porekla – države izvora medu. Slovenija je zato s široko podporo enako mislečih držav pozvala Evropsko komisijo k vzpostavitvi jasnejšega označevanja porekla mešanice medu, kar bo predvidoma obravnavano še letos.
Poleg ministrice sta se otvoritve med drugim udeležila predsednik Čebelarske zveze Slovenije Boštjan Noč in predsednik združenja Apimondia Jeffery Stuart Pettis.
Sodelovala je tudi leta 2018 ustanovljena Slovenska čebelarska akademija, ki je v sodelovanju s Čebelarsko zvezo Slovenije, Hišo kranjske čebele Višnja Gora, Čebelarskim muzejem Radovljica in Društvom urbani čebelar na dogodku predstavila avtohtono slovensko kranjsko sivko s pomočjo 3D modela čebelje kraljice. Udeležence so obenem seznanili z bogato tradicijo čebelarstva na Slovenskem, trajnostno naravnanim apiturizmom, urbanim čebelarstvom in inovativnimi tehnologijami v čebelarstvu.