
Gimnazija Nova Gorica danes predaja pokal Šole ambasadorke Evropskega parlamenta (EPAS) II. Gimnaziji Maribor, s katero sta ga lani osvojili skupaj. Ob tem dijaki obeh šol prirejajo okroglo mizo o aktivnem državljanstvu na lokalni, državni in evropski ravni. Na njihova vprašanja bodo odgovarjali politiki na vseh teh ravneh.
Na okrogli mizi bodo po napovedih sodelovali poslanka v Evropskem parlamentu Tanja Fajon (S&D/SD), župana Maribora in Nove Gorice, Saša Arsenovič in Klemen Miklavič, ter profesor Marko Lovec s Fakultete za družbene vede Univerze v Ljubljani. Prek videopovezave se je bo udeležil tudi predsednik DZ Igor Zorčič.
Dijaki obeh šol so si v lanskem šolskem letu zaradi odličnega dela na področju spoznavanja Evropske unije prislužili naziv Najboljša šola ambasadorka Evropskega parlamenta v Sloveniji in s tem pokal, ki ga podeljuje Hiša EU iz Ljubljane. Med sodelujočimi 70 šolami sta osvojili prvo mesto z vsemi možnimi točkami.
Gimnazija Nova Gorica je pokal prevzela septembra lani na slovesnosti ob pomniku miru na Cerju, danes pa ga bo predala II. gimnaziji Maribor, ki ga bo hranila naslednjega pol leta.
Eden od mentorjev tega programa na II. gimnaziji Maribor Saša Mikić pravi, da so dijaki navdušeni nad sodelovanjem. “Vedno več šol sodeluje v tem programu, verjetno zato, da se otroke seznani z delovanjem EU in možnostmi, ki jim jih ta ponuja. Nenazadnje so šole, ki se zelo potrudijo, tudi bogato nagrajene, med drugim lahko dijaki obiščejo Evropski parlament in spregovorijo o stvareh, ki jih zanimajo. Tako iz prve roke spoznajo, kje se sprejemajo odločitve na ravni EU,” je povedal za STA.
Iz lastnih izkušenj ugotavlja, da mlade zelo zanima evropska razsežnost. Na današnjem dogodku bi radi z gosti med drugim spregovorili o evroskepticizmu, ogrožanju vrednot EU, možnostih izobraževanja in zaposlovanja v drugih državah ter vzrokih za nizko udeležbo mladih na volitvah.
Izobraževalni program Šola ambasadorka Evropskega parlamenta po navedbah Pisarne Evropskega parlamenta v Sloveniji predstavlja odlično priložnost za učence srednjih in poklicnih šol ter njihove učitelje, “da kot pravi pristaši evropskega povezovanja prevzamejo vlogo dijaka ali mentorja ambasadorja Evropskega parlamenta, s tem postanejo predstavniki življenja v EU na svoji šoli in opravljajo nalogo ozaveščanja o paleti možnosti, ki jih EU ponuja mladim”.
Projekt je namenjen ozaveščanju in izobraževanju učiteljev in dijakov o EU ter usposabljanju za aktivno državljanstvo. Sodelujoči učitelji ali drugo šolsko osebje so imenovani za mentorje ambasadorje, ki so odgovorni za izvajanje programa v šoli, izbrani učenci pa postanejo dijaki ambasadorji in skrbijo za obveščanje sovrstnikov o glavnih sporočilih evropske parlamentarne demokracije.