Močni nalivi preglavice povzročajo v večjem delu Slovenije

Močno deževje z lokalnimi nalivi, ki je v četrtek in ponoči zajelo vso Slovenijo, je po državi povzročilo precej nevšečnosti. Agencija za okolje je zaradi obilne količine padavin izdala rdeče opozorilo za južni in osrednji del Slovenije, dolgotrajni krajevni nalivi pa bodo danes predvsem v zahodni, osrednji in južni Sloveniji.

 

Agencija RS za okolje (Arso) je zaradi obilne količine padavin izdala rdeče opozorilo za južni in osrednji del Slovenije. Dolgotrajni krajevni nalivi bodo danes predvsem v zahodni, osrednji in južni Sloveniji. Predvsem na Primorskem so možne tudi močnejše nevihte, so na Arsu danes opozorili na novinarski konferenci.

Do danes zjutraj so sicer na Upravi za zaščito in reševanje zabeležili 191 dogodkov po vsej državi. Aktiviranih je bilo 87 gasilskih enot, od teh šest poklicnih.

Gasilci so v večini primerov črpali meteorne vode iz kletnih prostorov stanovanjskih objektov, avtosalonov, dvoran, gospodarskih objektov, industrijskih stavb, knjižnic, nakupovalnih prostorov, poslovnih objektov, prodajaln, gostinskih prostorov, skladišč, šol, vrtcev, lekarne in Narodne galerije.

Voda je poplavila tudi več podvozov, iz katerih so morali gasilci reševati obstala vozila, zaradi poplavljenega cestišča in zemeljskih plazov pa je trenutno zaprtih več cest, zgodilo se je tudi več prometnih nesreč. Na teh lokacijah so odstranili več podrtih dreves in prekrili več streh objektov. V občini Ankaran pa se je pretrgal tudi električni kabel.

Nalivi so bili v četrtek najmočnejši na območju med Idrijo in Ljubljano oziroma Vrhniko. Na tem območju je v 24 urah padlo več dežja kot v treh mesecih poletja. Količina padavin je marsikje presegla 200 milimetrov.

Javna gasilska služba v Ljubljani je do zjutraj opravila 58 intervencij. Poleg Gasilske brigade Ljubljana je sodelovalo še 20 prostovoljnih gasilskih enot. Tako je bilo na terenu skupaj 237 gasilcev ob pomoči 63 vozil.

Udar strele je zanetil požar na ostrešju stanovanjskega objekta v Ljubljani. Zagorelo je tudi ostrešje gospodarskega poslopja v občini Kozje.

Na Kobariškem je danes najhujše težave povzročal udor in posledična popolna zapora glavne ceste na relaciji Kobarid-Žaga. Iz ene od hiš na tem območju so morali zaradi grozečega podora evakuirati družino, v petih hišah je zalilo kletne prostore.

V Kobaridu je voda zalila kletne prostore nekaj stavb, poplavljene so bile tudi ulice, razmere večinoma rešujejo lastniki stavb sami. Na Idrijskem je neurje odkrilo streho v zaselku Kanomeljsko Razpotje. Na naravnem kopališču na Lajštu je odneslo leseno zajezitev na koncu bazena, ki jo običajno pristojni ob koncu sezone ali pred velikimi neurji odstranijo.

Več dela s prečrpavanjem meteorne vode imajo spodnjeidrijski gasilci, ki so na terenu na dveh objektih. Reka Idrijca je z delovišča kolesarske steze in rekonstrukcije vozišča na odseku Marof- Spodnja Idrija zajela dva kontejnerja, enega so uspeli še pravočasno rešiti iz vode. V Zavratcu meteorne vode ogrožajo dve stanovanjski hiši.

Nekaj težav na cestah je deževje povzročilo tudi na območju tolminske občine. Na Mostu na Soči je drevo padlo na vozilo, poškodovanih ni bilo. V Kobaridu je voda zalila kletne prostore nekaj stavb, poplavljene so bile tudi ulice, razmere večinoma rešujejo lastniki stavb sami.

Reki Gradaščica in Poljanska Sora sta zjutraj v zgornjem toku močno narasli ter pričeli poplavljati. Padavine bodo na tem območju vztrajale. Poplavljene površine se lahko še povečajo, možne so poplave v večjem obsegu.

Težave je povzročal predvsem pojav stacionarne konvekcije, ko se močne padavine v določenih linijah obnavljajo. Padavine se na tem območju še vedno obnavljajo, najmočnejše pa bodo še danes dopoldne. Popoldne se bo padavinski maksimus z napredovanjem hladnejšega zraka iz vzhoda počasi širil proti zahodu in jugu Slovenije, padavine na severozahodu pa bodo nekoliko oslabele.

Na območju južne Slovenije so velike količine dežja že padle v občinah Kostel in Osilnica. V Kostelu je neurje močno skalilo vodne vite, zato v občini priporočajo prekuhavanje vode. Ponekod je prišlo tudi do izpada električne energije, internetnih povezav in telefonije.

Preko dneva bo poplavljala tudi Kolpa in posamezni pritoki Ljubljanice. Razlivanja manjših vodotokov in hudournikov so mogoča tudi v Idrijsko-Cerkljanskem hribovju ter na večjem območju osrednje in deloma južne Slovenije.

V soboto popoldan bo večina rek začela upadati. V noči na nedeljo bodo največje pretoke dosegle kraške reke in Sava v spodnjem toku. V nedeljo čez dan bodo reke povsod po državi upadale.

Source
STA
Back to top button