Ministrstvo za delo za čas slovenskega predsedovanja Svetu EU napovedalo konferenco o staranju prebivalstva

Ministrstvo za delo je ob današnjem evropskem dnevu medgeneracijske solidarnosti sporočilo, da namerava Slovenija ob letošnjem predsedovanju Svetu EU organizirati tudi konferenco, ki se bo osredotočila na staranje prebivalstva.
Pri tem bodo še posebej izpostavili pomen medgeneracijske solidarnosti, medgeneracijskega povezovanja in sodelovanja.

Prebivalstvene projekcije napovedujejo Sloveniji v prihodnjih desetletjih mesto v skupini evropskih držav z najvišjim deležem starejšega prebivalstva. Slovenija zato namerava ob letošnjem predsedovanju Svetu EU organizirati konferenco z naslovom Vseživljenjski pristop k staranju in sodelovanje med generacijami kot način preseganja stereotipov o starejših, ki se dotika odzivov na staranje prebivalstva. S tem Slovenija izkazuje zavezanost k sodelovanju in solidarnosti med generacijami kot pomembnima sestavinama soočanja z demografskimi spremembami, so ob dnevu medgeneracijske solidarnosti zapisali na spletni strani ministrstva za delo.

Zaradi vse daljše življenjske dobe in nizke rodnosti se spreminjajo razmerja med generacijami, zato evropske države z obeleženjem 29. aprila izpostavljajo pomen medgeneracijske solidarnosti, medgeneracijskega povezovanja in sodelovanja.

Letos mineva trinajst let od mednarodne konference Medgeneracijska solidarnost za družbe sožitja in socialne povezanosti, ki je bila organizirana na Brdu pri Kranju v času prvega slovenskega predsedovanja Svetu EU v sodelovanju z Evropsko komisijo in več nevladnimi organizacijami. Na tej konferenci je bil sprejet predlog za obeležitev 29. aprila kot evropskega dneva medgeneracijske solidarnosti.

S pomočjo konference so države postale pozornejše tudi na izzive in priložnosti, ki izhajajo iz demografskih sprememb, s katerim se sooča vsa Evropska unija. Vse bolj se je treba zavedati, da so uspešni odzivi na demografske spremembe le tisti, ki upoštevajo interese in koristi vseh generacij, so zapisali na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.

“Idejo, da sveta nismo dobili v upravljanje od naših prednikov, temveč smo si ga sposodili od naših potomcev, lahko uspešno povežemo z idejo medgeneracijske solidarnosti in sodelovanja. Ko govorimo o medgeneracijski solidarnosti torej nimamo v mislih samo sedanjih generacij, ampak tudi generacije, ki šele prihajajo,” so še dodali.

Source
STA
Back to top button