
Indeks zaznave korupcije kaže na dojemanje stanja na področju preprečevanja korupcije posameznikov, ki so odgovarjali na vprašanja, ne nujno na objektivno stanje na tem področju, poudarjajo na pravosodnem ministrstvu. Indeks, ki ga je objavila nevladna organizacija Transparency International, je bil v Sloveniji lani najnižji od leta 2013.
Ministrstvo za pravosodje si stalno prizadeva aktivno delovati na področju preprečevanja korupcije, so sporočili v pisni izjavi. Ob tem so navedli, da intenzivno sodelujejo pri prenovi resolucije o preprečevanju korupcije, ki poteka pod vodstvom Komisije za preprečevanje korupcije (KPK).
Poleg tega na ministrstvu intenzivno usklajujejo t. i. zakon o zaščiti žvižgačev, s katerim bodo prijavitelji, ki za kršitve predpisov izvedo v svojem delovnem okolju, bolje zaščiteni pred povračilnimi ukrepi.
“Menimo, da bo zakon spodbudil dobroverno prijavo kršitev v javnem in zasebnem sektorju z namenom izboljšanja poslovanja in odprave kršitev, kar bo posledično spodbudilo tudi boljše delovanje nadzornih organov, s tem pa tudi vzbudilo večje zaupanje posameznikov v delovanje sistema,” poudarjajo. Ob tem dodajajo, da bodo v februarju organizirali vrsto usklajevalnih sestankov, saj si želijo k usklajevanju predloga pritegniti čim širšo strokovno javnost.
Po indeksu zaznave korupcije se je Slovenija med 180 državami z oceno 57 uvrstila na 41. mesto. S tem se je Slovenija odrezala najslabše po letu 2013 ter se še bolj oddaljila od povprečja držav EU in OECD. S KPK so sporočili, da jih rezultat ne preseneča. “Rezultat odraža to, na kar na komisiji že ves čas opozarjamo – da je razkorak med teorijo in prakso v preprečevanju korupcije prevelik,” so zapisali.