
Ministrstvo za zdravje ob napovedi stavke sindikatov zdravstva in socialnega zdravstva izpostavlja, da se trenutno v zdravstvu soočajo z izjemnimi razmerami zaradi nove koronavirusne različice omikron, ne glede na to pa se z vsemi sindikati trudijo voditi tvoren in konstruktiven pogajalski dialog. Verjamejo, da bodo v kratkem sedli za skupno mizo.
Kot so pojasnili, je ministrstvo za zdravje izhodišča za pogajanja že posredovalo v vladno obravnavo in upajo, da bodo čim prej uvrščena na dnevni red ter potrjena.
Po njihovih navedbah se trudijo tvoren pogajalski dialog voditi z vsemi sindikati. “To velja tudi za sindikate zdravstva in socialnega varstva, kar smo dokazali z uspešno parafiranim sporazumom v mesecu novembru. Verjamemo, da bomo v kratkem sedli za skupno mizo in vodili vse potrebne aktivnosti glede pogajanj,” so navedli.
“Vsi skupaj pa moramo na prvo mesto postavljati bolnika in nemoteno oskrbo prebivalcev, kolikor je to v danih epidemioloških razmerah mogoče,” so na ministrstvu še zapisali za STA.
Reprezentativni sindikati v dejavnosti zdravstva in socialnega varstva ter zdravstvene nege so danes namreč zaradi vladnega kršenja dogovora o nadaljevanju pogajanj, ki bi se morala začeti najkasneje 15. januarja, napovedali stavko. Ta se bo začela 16. februarja. Zahtevajo takojšen začetek pogajanj ter sprejem standardov skladno s stavkovnimi sporazumi iz leta 2018, so sporočili.
Sindikati, ki zastopajo zdravnike in zobozdravnike, pa so po informacijah STA danes z vladno stranjo začeli pogajanja za sklenitev aneksa h kolektivni pogodbi za zdravnike in zobozdravnike. Uradno potrditev ministrstva za zdravje STA še čaka. Pogajalska izhodišča vlade so sicer ocenjena na okoli 111 milijonov evrov letno.