Matej Tonin – ob odsotnosti izzivalca samozavesten v vrhu krščanskih demokratov (biografija)

Matej Tonin s četrtim mandatom brez izzivalca za ta položaj utrjuje vodstveno funkcijo na čelu NSi. Kljub še nedoseženim ciljem o političnem preboju stranke pod njegovim vodstvom med članstvom očitno še uživa zadostno podporo. Če bo tako tudi ostalo, bo čez slabi dve leti stranko še tretjič popeljal na parlamentarne volitve.

Tonin je leta 2018 vodenje NSi s 34 leti prevzel kot najmlajši predsednik političnih strank na desnem političnem polu. Na vrh stranke se je po odločitvi izvršilnega odbora in sveta stranke ter odstopu njegove predhodnice Ljudmile Novak sprva zavihtel kot v. d., po kongresu pa tudi s polnim mandatom.

Njegova predhodnica na čelu NSi, ki jo je Tonin označil za politično mamo, je nosila predvsem zasluge za vnovično vrnitev stranke v parlament leta 2011. A stranka je v javnomnenjskih anketah počasi drsela navzdol, zato so se v NSi odločili vodenje stranke s sicer tradicionalnimi, družinskimi in krščanskimi vrednotami zaupati Toninu, ki je skupaj s še nekaterimi veljal za strujo mladih politikov v NSi.

Tonin, rojen 31. julija 1983, je namreč svojo politično pot pred več kot 20 leti začel z vključitvijo v občinski odbor NSi Kamnik in podmladek stranke NSi Mlada Slovenija. Leta 2010 je postal podpredsednik NSi. Od leta 2011 je na vseh volitvah osvojil mesto v DZ, kjer je dva mandata tudi vodil poslansko skupino.

V predvolilni kampanji leta 2018, v katero je prvič stopil kot prvak stranke, se je večkrat pohvalil, da je NSi za večino strank sprejemljiva koalicijska partnerica, po volitvah pa se je tudi dejansko vključil v pogovore o oblikovanju koalicije tako s predsednikom zmagovalne SDS Janezom Janšo kot drugouvrščene LMŠ Marjanom Šarcem.

V času koalicijskih pogajanj je Toninu ravno preseganje delitev med desnico in levico za dva meseca prineslo tudi mesto predsednika DZ. Po oblikovanju Šarčeve vlade, v katero se NSi ni odločila vstopiti, je to mesto zapustil.

Po letu in pol v opoziciji je Tonin v DZ vodil komisijo za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb ter imel več besednih obračunov s prejšnjim obrambnim ministrom Karlom Erjavcem glede domnevne zlorabe vojaške obveščevalne službe.

Po odstopu Šarca in padcu njegove vlade pa se je NSi kljub nekaterim pomislekom v stranki odločila za vstop v vlado Janeza Janše. Ob svojem prvem sodelovanju v vladni ekipi je dobil Tonin priložnost voditi prav obrambno ministrstvo.

V času njegovega ministrovanja je bil sprejet zakon o investicijah v Slovensko vojsko. Maja 2022, že po tem, ko je postalo jasno, da je desnica izgubila na novih parlamentarnih volitvah, in le dva dni, preden je začel opravljati tekoče posle, pa je Tonin podpisal pogodbo za nakup oklepnikov boxer. Aktualna vlada je po reviziji, ki naj bi pokazala, da nakup ne bi bil gospodaren, sklenila posel odpovedati.

Magistra politologije, ki že od prihoda na vrh NSi svojih političnih ambicij ne skriva, sodelavci iz stranke vidijo kot zagnanega in delovnega z jasno vizijo, priznavajo mu spretnost in odločnost v nastopih.

Stranko je doslej popeljal na dvoje parlamentarne volitve, letos pa kot nosilec liste tudi na evropske volitve. Zadnje volitve v DZ so stranki prinesle osem poslanskih mest, mesto več kot volitve prej, a cilja desetih poslancev, ki jih obljublja vse od prevzema stranke, še ni dosegel. Slednje pa očitno še ni zamajalo podpore med članstvom; ob obletnici ustanovitve stranke so v NSi avgusta letos izrazili prepričanje, da bodo cilj desetih odstotkov na parlamentarnih volitvah dosegli pod vodstvom Tonina.

Kljub ugibanjem, ali bo Tonin, od junija evropski poslanec, lahko stranko uspešno vodil tudi iz Bruslja, so se v stranki odločili, da ga podprejo še v naslednjem dvoletnem mandatu. “Vsak predsednik potrebuje ljudi, ki stojijo za njim, vanj verjamejo in mu pomagajo,” je dejal danes. Ob tem je zatrdil, da mu v stranki ni bilo nič prihranjenega, veliko bitk je tudi izgubil, storil nekaj napak, a zabeležil še več lepih trenutkov.

NSi se sicer že dalj časa otepa ocen, da deluje v senci največje stranke na desnici SDS in ne doseže preboja. A Tonin je danes spomnil, da je NSi v preteklosti že presenetila, v vladi dokazala, da znajo premikati najzahtevnejše projekte, “desni sopotniki” pa so jih bili večkrat pripravljeni vreči tudi pod vlak, da so sami dosegli boljši rezultat.

A novi stari predsednik NSi je prepričan, da bo po naslednjih parlamentarnih volitvah sledilo oblikovanje desnosredinske vlade, vse projekte na desni sredini pa vabi, da energijo skupaj usmerijo v povezavo razdrobljenih sil.

Tonin je svojo vizijo razvoja slovenske države strnil tudi v knjigi Upanje za Slovenijo, ki po navedbah NSi hkrati predstavlja tudi agendo njegovega političnega delovanja.

Predsednik NSi sicer s soprogo Marjeto in tremi otroki živi v Zgornjem Tuhinju v občini Kamnik, kjer je preživljal tudi otroštvo. Svoje proste trenutke posveča predvsem družini, rekreacijsko pa se ukvarja s hokejem in košarko.

Back to top button