
Na mednarodni dan žensk, 8. marca, je v Kopru potekal protestni shod z naslovom »Če me stavkamo, svet stoji!«, na katerem se je zbralo okoli 150 ljudi. Organiziral ga je Socialistrski Bralni Krožek, pričel pa se je ob 11. uri na Titovem trgu. S protestom so želeli opomniti na prvotni pomen praznika, ki obeležuje boj delavk za trdo priborjene pravice.
»Osmi marec je vsebinsko prazen in skomercializiran dan, dan popustov. Ženski to nič ne koristi. Sporočilo, ki ga hočemo predati je, da je ta dan to, kar je bil na začetku – dan borbenosti in ozaveščanja o enakopravnosti žensk. Danes opozarjamo, da je delo žensk ključno za delovanje družbe. Poklici žensk, kot so čistilke, kuharice, perice, so podplačne službe, pod minimalno plačo, kar je nevzdržno. To pomeni, da niti upokojenke ne morejo preživeti čez mesec, ker so imele že celo življenje zelo nizko plačo,« je povedala Sara Svati Sharan iz Socialistrskega bralnega krožka.
Čeprav je načelo enakega plačila za enako delo v veljavi že od Rimske pogodbe leta 1957, ki velja za vse države članice Evropske unije, so plačne razlike med spoloma še vedno močno prisotne, napredek pa je minimalen. Oktobra 2022 je povprečna bruto urna postavka v Sloveniji znašala 12,37 evrov za moške in 11,88 evrov za ženske, kar pomeni 4-odstotno plačno vrzel. Razlike med državami so precejšnje – največje so bile v Estoniji (20,5 %), Avstriji (18,8 %), Nemčiji (17,6 %), na Madžarskem (17,3 %) in Slovaškem (16,6 %). Luksemburgu je uspelo odpraviti plačno neenakost, med državami z najmanjšimi razlikami pa so bile Romunija (3,6 %), Slovenija (3,8 %), Poljska (5 %) in Belgija (5 %). Poleg enakega plačila so v ospredju še enake možnosti pri zaposlitvi in napredovanju, dostojni delovni pogoji ter zaščita pred spolnim nadlegovanjem in diskriminacijo. Ključne so tudi pravice do telesne avtonomije, dostopa do zdravstvene oskrbe in zaščite pred nasiljem. Pomembno je zagotavljanje enakega dostopa do izobraževanja, spodbujanje žensk v znanosti in tehnologiji ter uravnoteženje poklicnega in družinskega življenja. Prav tako je nujna enakopravna politična zastopanost ter ekonomska neodvisnost žensk, ki vključuje dostop do finančnih virov in ukrepe za zmanjšanje revščine. Mednarodni dan žena tako ostaja priložnost za ozaveščanje in prizadevanje za pravičnejšo družbo.