
Kolesarska zveza Slovenije (KZS) je na novinarski konferenci predstavila slovenske dirke v programu mednarodnih preizkušenj v sezoni 2025. V nedeljo bo najprej na sporedu velika nagrada Slovenske Istre. Ob robu predstavitve petih enodnevnih dirk na slovenskih tleh je o ciljih za leto 2025 spregovoril tudi selektor moške reprezentance Uroš Murn.
Letošnji spored slovenskih dirk bo v članski konkurenci malce spremenjen glede na zadnja leta. Vse skupaj se bo začelo v nedeljo z 11. VN Slovenske Istre v Izoli in okolici. Nato 27. marca sledi slovensko-italijanska preizkušnja za VN Brda-Collio. Za konec prvega dela pa še velika nagrada Adrie Mobila v nedeljo, 30. marca, v okolici Novega mesta.
Med 4. in 8. junijem nato sledi vrhunec sezone slovenskih preizkušenj na dirki po Sloveniji, konec avgusta pa še VN Gorenjske (29. 8.) in VN Kranja (31. 8.).
Z dirkami želi kolesarska zveza kot vselej pripraviti teren za razvoj temeljev mladih slovenskih kolesarjev, ki si skušajo utreti pot v svetovno serijo.
“Dirke druge kategorije so naša liga. V kolesarstvu ne obstaja fiksni tekmovalni sistem, ampak so pač dirke, ki so lahko bolj ali manj pomembne in te dirke so pravzaprav vstop v mednarodno konkurenco. Za slovenske klube so izjemnega pomena in so priložnost, da domači kolesarji dobijo prvi resen stik z mednarodno konkurenco,” je za STA dejal Martin Hvastija, športni direktor kolesarske zveze.
Preizkušnje so po njegovem mnenju odskočna deska za vse mlade in talentirane kolesarje, ki si želijo prestopiti na najvišjo tekmovalno raven, prepričan pa je, da slovenski klubi v zlati eri kolesarstva za deželo na sončni strani Alp delujejo dobro, četudi največje talente hitro pograbijo največje ekipe.
“Domačim ekipam pravzaprav ne preostane kaj dosti možnosti, ostanejo jim kolesarji, ki se še niso do konca razvili. Tako da pravzaprav poskušajo preživeti in ravno zato so pomembne te dirke, ki jih organiziramo, saj slovenski klubi lahko nastopajo ali pa imajo prednost domačega terena,” je dodal nekdanji slovenski kolesar.
Kar se tiče števila dirk, veliko manevrskega prostora ni. “Koledar je res izjemno natrpan, tako da ni prostih vikendov. Dirko po Gorenjski smo po silili razmer prestaviti na avgust. Upam, da bomo to uspeli realizirati. Mislim, da sta dva tekmovalna bloka na tem nivoju ter dirka po Sloveniji več kot dovolj za slovenske klube,” je še prepričan Hvastija.
Selektor moške kolesarske reprezentance Uroš Murn je bil eden od tistih, ki so predstavili eno od okoli 50 preostalih reprezentančnih akcij za kolesarje v vseh panogah do konca leta 2025.
Tudi za selektorja članske cestne reprezentance so domače preizkušnje najboljši poligon za primerjave s tekmeci: “Na teh dirkah imamo veliko ekip, ki so podmladek svetovne serije. S tem imajo stik s konkurenco. Vidijo, kje so, kje bi morali biti, kje so njihovi tekmeci. To je lepa priložnost, da se pokažejo v najboljši luči.”
Murn je ob robu dogodka spregovoril o ciljih na svetovnem prvenstvu v Ruandi ter o tokrat poznejšem evropskem prvenstvu, ki bo oktobra. “Šli bomo na ubranitev mavričaste majice na svetovnem prvenstvu, to je jasno. V programu imamo še evropsko prvenstvo, tukaj bomo videli, kako bomo to logistično izpeljali, ker pride na vrsto takoj za svetovnim prvenstvom, torej iz Afrike takoj nazaj v Evropo,” je logistične težave ocenil Murn.
Dodal je, da bo tudi zahtevnejši in bolj razgiban kronometer priložnost za slovenske člane, a da bo odločitev o sestavi padla v času dirke po Franciji. Zagotovo pa za devet mest v reprezentanci za SP in EP kandidirajo vsi slovenski kolesarji v svetovni seriji.
Na novinarski konferenci sta medijem načrte razkrili tudi vršilka dolžnosti selektorke ženske cestne reprezentance Mia Radotić ter najboljša slovenska gorska kolesarka v spustu zadnjih let Monika Hrastnik. Prva na velikih tekmovanjih želi zbrati predvsem vse najboljše slovenske kolesarke, medtem ko Hrastnik veliko stavi na dodatno motivacijo po menjavi ekipe in opreme za tekme najvišjega ranga.