V Kranju začeli postopke participativnega proračuna

V Mestni občini Kranj so uradno začeli postopek zbiranja predlogov za participativni proračun. Občane vabijo k razmisleku in podajanju predlogov za izboljšave v kraju. Od 10. do 18. januarja bodo v ta namen potekale tudi delavnice. Predloge projektov bo mogoče podati do 4. februarja, glasovanje o njih pa bo potekalo od 1. do 10. marca.

 

 

Kot so danes sporočili iz Mestne občine Kranj, bodo občane pozvali k sodelovanju pri participativnem proračunu tudi s pomočjo plakatov in objav na spletni strani občine ter njenih družbenih omrežjih. Zato so vzpostavili tudi posebno spletno stran, na kateri so na voljo podrobne informacije o projektu in njegovem poteku.

Med 10. in 18. januarjem bodo potekale tudi delavnice, na katerih bodo zainteresiranim predstavili, kaj točno je participativni proračun in postopek sodelovanja. Med 17. in 26. januarjem bodo sledile projektne pisarne, na katerih bodo lahko občani osebno oddali svoje predloge, pri čemer jim bodo pomagali pri izpolnjevanju obrazca in snovanju idej.

Vsi s stalnim prebivališčem v Mestni občini Kranj lahko podajo svoj predlog do 4. februarja tudi z izpolnitvijo spletnega obrazca na spletni strani predlagaj.kranj.si ali pa prek elektronskega naslova krpredlagaj@kranj.si.

Vse oddane predloge bo pregledala komisija, ki bo preverila, ali je predlog izvedljiv, skladen z zakonodajo, v pristojnosti občine, finančno ovrednoten med 2500 in 24.000 evri ter ali ustreza drugim predpisanim pogojem za uvrstitev v participativni proračun. Ustrezni predlogi bodo šli na glasovanje.

Vsak občan, star najmanj 16 let, bo lahko oddal svoj glas za en projekt v krajevni skupnosti, v kateri prebiva. Prek spleta bo glasovanje potekalo od 1. do 10. marca, med 7. in 10. marcem pa bo mogoče oddati glas tudi osebno v prostorih občine. Kot rezultat glasovanja bo nastal prednostni seznam projektnih predlogov. Za njihovo uresničitev bo v letošnjem proračunu na voljo 624.000 evrov.

“Z uvedbo participativnega proračuna bomo lahko potrebam posameznih krajevnih skupnosti ugodili v večji meri,” je prepričan kranjski župan Matjaž Rakovec. Kot je izpostavil, krajani najbolje poznajo potrebe in izzive svojega okolja ter zdaj dobivajo priložnost, da sami razmislijo, podajo predlog in na koncu odločijo, katerih investicij se je treba najprej lotiti.

Source
STA
Back to top button