Študentske menze

Subvencionirana študentska prehrana, znana tudi kot sistem »na bone«, je že vrsto let nepogrešljiv del vsakdana študentov in študentk po vsej Sloveniji. Ta državno financiran program naj bi študentom omogočal cenovno dostopne, zdrave in tople obroke, vendar pa se že dlje časa porajajo vprašanja o njegovi učinkovitosti in zadostnosti. Študentsko društvo Iskra se je pred dobrima dvema letoma aktivno vključilo v vprašanje študentske prehrane, po tem ko je doplačilo za subvencionirani obrok naraslo s 3,8 na 5,5 evra. V Kopru opažajo, da je težava predvsem pomanjkanje ponudnikov kakovostnih subvencioniranih obrokov.

Omejena ponudba izven Ljubljane

Študenti na Primorskem in v drugih univerzitetnih mestih izven Ljubljane potrjujejo, da izbira subvencioniranih obrokov ne zadostuje njihovim potrebam in da pogosto težko najdejo zdrav, kakovosten obrok v bližini študijskih središč. V mestih, kjer je izbira manj pestra, so študentje tako primorani izbirati med omejeno in manj raznoliko ter kakovostno ponudbo.

Število ponudnikov subvencioniranih obrokov je med leti 2016 in 2022 padlo s 622 na 330, kar le še dodatno poudarja potrebo po sistemskih spremembah.

Vzpostavitev študentskih menz

Društvo Iskra predlaga odprtje javnih študentskih menz, ki bi delovale po vsej Sloveniji, na različnih lokacijah po mestih. Sicer nekatere menze po Sloveniji že delujejo, vendar želijo ozavestiti pomen raznolike, hranljive in cenovno dostopne hrane za vse študente, neglede na njihov finančni ali zdravstveni položaj. Predlog vključuje tudi idejo, da bi bil obrok v celoti subvencioniran s strani države, kar bi študentom omogočilo brezplačen dostop do kvalitetne prehrane. Prizadevajo si tudi za vzpostavitev javnih menz za delavsko prebivalstvo, ki tako ne bi rabilo pripravljati obrokov doma.

Ozaveščanje s kuhanjem obrokov

Iskra je začela organizirati različne aktivnosti, kot so brezplačne delitve hrane pred fakultetami in na drugih lokacijah, kjer dnevno pripravijo med 100 in 300 obrokov za študente. Tako so v torek v Kopru organizirali 23. samoorganizirano študentsko menzo, na kateri so delili tortilje z zelenjavo in mesom. Ta akcija je ponovno opozorila na perečo problematiko pomanjkanja ustreznih prehranskih možnosti za študente. Čeprav na nekaterih fakultetah že obstajajo menze, si v društvu prizadevajo, da bi se te razširile in vzpostavile tudi na drugih lokacijah.

Subvencionirana študentska prehrana za leti 2025 in 2026

Julija je Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti objavilo razpis za ponudnike subvencionirane študentske prehrane za leti 2025 in 2026, z namenom izboljšanja dostopnosti in kakovosti študentskih obrokov po celotni Sloveniji. Razpis zahteva, da ponudniki zagotovijo vsaj dve različni kosili dnevno, pri čemer mora biti eno brezmesno. Brezmesna kosila se lahko čez teden ponovijo, a morata biti v enem tednu na voljo vsaj dve različni brezmesni jedi, kar naj bi izboljšalo pestrost in dostopnost zdrave prehrane za študente.

Vsem tem ukrepom navkljub pa se študentom še vedno zdi, da ponudba pogosto ne zagotavlja dovolj kakovostne, uravnotežene in okusne hrane. Uresničevanje standardov kakovosti bo v praksi tako prineslo še kar nekaj izzivov.

JAN SLAPAR

Back to top button