V Sloveniji zaradi samomora vsako leto umre med 300 in 400 posameznikov. Leta 2022 je samomorilni količnik v Sloveniji znašal 19,06 (30,31 za moške in 7,72 za ženske) in je bil nekoliko nižji od količnika v letu 2021. Lani je bil skupni samomorilni količnik, torej število umrlih zaradi samomora na 100.000 prebivalcev 16,96, kar je najnižje v zadnjih desetih letih. Raziskovalci naj bi sicer zaznali trend upadanja, a neglede na vse je skupno število umrlih zaradi samomora vedno previsoko.
Mednarodno združenje za preprečevanje samomora je zato lani na svojem 32. svetovnem kongresu, ki je potekal v Bernardinu, prvič organizirali Dan povezovanja, ki je bil namenjen širši javnosti. Letos ga bodo v petek organizirali že drugič in sicer pod geslom »V stiski nismo sami.«
»Dogodek je nastal zato, da bi širši skupnosti omogočili varen prostor, v katerem lahko izmenjujejo stiske in izkušnje ter morda najdejo uteho ali celo rešitev,« je povedala Valentina Tomažinčič iz Službe za komuniciranje Inštituta Andreja Marušiča Univerze na Primorskem.
Letos se bodo na dogodku posebej posvetili krepitvi duševnega zdravja mladostnikov, za katere so pripravili interaktivne delavnice in predavanja, ki bodo potekala tudi v angleščini. Poleg tega bodo v sklopu dogodka odprli tudi razstavo z naslovom »A se štekaš?« in projicirali videoposnetke s primeri, kako pomagati človeku v stiski.