Otvoritev razstave Slovenci med prvimi protifašisti v Evropi

TIGR je bila revolucionarna podtalna organizacija slovenskih in hrvaških domoljubov, nacionalistov in predvsem protifašistov. Nastala je pred prvo svetovno vojno, ko so se začeli Primorski Slovenci upirati skrajnemu italijanskemu nacionalizmu in iredentizmu. Spomin na organizacijo je po drugi svetovni vojni spet oživel leta 1991, ko je bilo ustanovljeno društvo TIGR, kot ga poznamo danes in deluje pod vplivom Zveze borcev. Še danes njegove vrednote ostajajo nespremenjene, zato je v sodelovanju z Narodno in študijsko knjižnico v Trstu pripravilo razstavo »Slovenci med prvimi protifašisti v Evropi«, ki so jo v torek predstavili v Pokrajinskem muzeju v Kopru.

Razstava je bila pred tem januarja letos že postavljena v Bruslju, kjer je potekala tudi okrogla miza petih slovenskih zgodovinarjev, ki so predstavili svoje poglede na pomen organizacije TIGR in tržaške borbe iz preteklosti. »Mislim, da smo v Evropskem prostoru pustili pomembno sled o primorskem protifašističnem boju,« je ob odprtju razstave v Pokrajinskem muzeju v Kopru povedal predsednik društva TIGR Gorazd Humar.

Razstava se začne z letom 1920, ko je bil v Trstu požgan Narodni dom. Dogodke ob požigu je spremljala izključitev slovenščine iz šol, ustanovitev organizacije TIGR ter usmrtitev štirih bazoviških junakov na Bazoviški gmajni. Na razstavi se lahko seznanimo še z delovanjem organizacije TIGR v 30. in 40. letih ter z drugim tržaškim procesom, ki se je zaključil z usmrtitvijo petih moških na Openskem pokopališču. »Bogastvo razstave so fotografije, ki so v celoti v lasti in v hrambi Narodne študijske knjižnice v Trstu. Ta ima zares impresiven arhiv,« je dejal Humar.

O pojavu protifašizma sicer lahko govorimo že od časov nastopa fašističnega režima, ki se je na obmejnem območju izrazil tudi kot poitalijančevanje. Za prelomno leto so na razstavi označili leto 1924, ko se je fašizem že dodobra uveljavil in, ko je začela izginjati pluralna podoba Italije. Zgodovinar Salvator Žitko je izpostavil, da se tega leta pojavijo »prvi zameti tržaške organizacije Borba, nekaj let kasneje pa to preraste v splošno gibanje TIGR. Ta organiziran antifašizem vznikne predvsem v mlajši generaciji, ki se je zavedala temne prihodnosti, se pravi, da bi izgubila nacionalne samobitnosti. In ravno v tem se skriva srž te razstave.«

ANA ZUPAN

Preverite tudi
Close
Back to top button