Za večji del Primorske je od 17. julija veljala velika požarna ogroženost, ki jo je Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje minuli torek preklicala. Kljub temu so se župani občin Slovenske Istre odločili, da zaradi trenutnega stanja v naravnem okolju požarno ogroženost podaljšajo do preklica.
“Ponavadi veliko požarno ogroženost razglasi Uprava za zaščito in reševanje predvsem v izredno sušnih obdobjih brez dežja, ko piha veter. Vemo, da je gorljiv naravni material, kot so trava, grmičevje in gozd, suh in zato je tudi velika verjetno da nastane požar in se hitro razširi,” je povedal vodja preventive Gasilske brigade Koper Erik Markovič in dodal, da “gasilci, v času razglašene velike požarne ogroženosti, povečamo svojo pripravljenost in skupaj s prostovoljnimi gasilskimi društvi izvajamo obhode in požarne straže na terenu.”
Gasilske enote bodo na območju Slovenske Istre v tem času še naprej zagotavljale stalno dosegljivost odgovornih oseb, povečano pripravljenost operative in tehnično brezhibnost gasilske opreme.
Če opazimo, da gori v naravnem okolju, je pomembno, da pravilno postopamo. “V primeru, da gre za manjši požar, ki ga lahko sami obvladujemo, si lahko pomagamo z vodo, gasilnim aparatom, lopato ali grabljami in ga na ta način poskusimo pogasiti. Čim pa je obseg požara večji, je najboljše čim prej poklicati gasilce na številko 112 in se umakniti. Gasilcem je pomembno predati vse potrebne informacije, kot so lokacija in obseg požara, dobro je, da prijavitelj požara gasilcem sporoči tudi kontaktno številko, ker so požari v naravi velikokrat nedostopni in bi gasilci morebiti potrebovali dodatne napotke o požaru. Na varni razdalji od požara je gasilce dobro tudi počakati,” je še razložil vodja preventive Gasilske brigade Koper.
Dim požara v naravi je mešanica na tisoče posameznih spojin, vključno z delci, ki predstavljajo največjo grožnjo zdravju, z ogljikovim dioksidom, vodno paro, ogljikovim oksidom, ogljikovodiki in drugimi organskimi kemikalijami, dušikovimi oksidi in tako dalje. “Ko je razglašena požarna ogroženost je prepovedano kuriti, kuriti kresove, izvajati vse aktivnosti, ki bi lahko povzročile požar ali uporabljati predmete, ki bi lahko povzročili požar, izvajati ognjemete in podobno,” je še dodal Markovič.
V primeru, da se v času požara nahajamo na njegovem širšem območju, kjer so prisotni dim, saje in vonj po gorenju, se moramo zaščititi s kakovostno masko. Bistvenega pomena je, da se v času ko je onesnaženost zunanjega zraka z delci zelo velika, kar traja omejen čas, zavarujemo s kakovostno masko ter jo tudi pravilno namestimo in nosimo. Ob požaru se čim prej umaknemo na območja, kjer je zrak manj onesnažen.
ANA LEŠNIK