Psihosocialni izzivi na delovnem mestu – to je bila letošnja tematika 5. strokovne konference Obalnih kadrovskih izzivov, ki so se je udeležili razni delodajalci ter strokovnjaki s področja razvoja človeških virov. Že preteklo leto so načeli temo zdravja zaposlenih in jo letos so jo zaradi velikega zanimanja še razširili ter obravnavali z vseh strani; vse od preprečevanja izgorelosti do rehabilitacije zaposlenih.
»Letos smo k problemu pristopili celovito. Obravnavali smo to, kako delo vpliva na človeka, kako nanj vpliva stres, kako si pomagati pri izgorelosti in podobno. Prav tako smo izpostavili ukrepe in projekte, ki so v državi že uvedeni,« je dejala Petra Verbič, vodja izobraževanja in karierna svetovalka Ljudske univerze Koper.
Zdravstveni statistični letopis iz leta 2022, ki prikazuje bolniški stalež po vzrokih, kaže, da delavci v obalno-kraški regiji zaradi duševnih težav in motenj pogosteje obolevajo kot delavci iz drugih regij. Ob tem je Nevenka Ražman, vodja Enote za nenalezljive bolezni NIJZ – OE Koper izpostavila, da je čas, da »začnemo te situacije pravočasno prepoznavati, pomagati sodelavcem, pravilno to naslavljati in ne si zatiskati oči.« Dodala je še, da si lahko pri obvladovanju stresa in preprečevanju izgorelosti pomagamo sami, bodisi z gibanjem, druženjem, počitkom, spanjem in podobno.
Lani pa je bila s sprejemom novele Zakona o delovnih razmerjih uzakonjena Pravica do odklopa, ki daje delavcu možnost, da delodajalec ne posega v njegov prosti čas v času dnevnega ali tedenskega počitka, izrabe letnega dopusta ali druge upravičene odsotnosti z dela. Delodajalci morajo ustrezne ukrepe glede pravice do odklopa sprejeti do 16. novembra.
ANA ZUPAN