Ljubljanski študentski zbor je sprejel resolucijo o izgradnji novih študentskih domov in obnovi obstoječih kapacitet. V njej pozivajo ministrstvo za visoko šolstvo in druge pristojne odločevalce, da zagotovijo zadostna finančna sredstva in nemudoma začnejo gradnjo novih domov ter zagotovijo povečanje kapacitet za vsaj 25 odstotkov.
V Študentski organizaciji Univerze (ŠOU) v Ljubljani z zaskrbljenostjo opazujejo stanje v zvezi z akutnim pomanjkanjem študentskih postelj v Ljubljani, ki je v zadnjih letih postalo ena od najbolj perečih problematik, s katerimi se soočajo ljubljanski študenti, so zapisali v sporočilu za javnost.
Po njihovi oceni kapaciteta 7029 postelj v okviru Študentskega doma Ljubljana, ki je trenutno še dodatno okrnjena zaradi prenov, ne zadošča za aktualno število študentov v prestolnici. Slednje potrjuje dejstvo, da je bilo v tem letu oddanih več kot 9000 vlog za bivanje v študentskih domovih, ta številka pa bo po demografskih projekcijah po njihovih navedbah še dodatno narasla zaradi prihajajočih generacij.
“Samo na Univerzi v Ljubljani namreč trenutno študira 38.000 posameznic in posameznikov, poleg tega pa ne smemo zanemariti tudi tistih, ki so vpisani na samostojne visokošolske zavode in članice drugih univerz, ki izvajajo programe v Ljubljani,” so opozorili.
Študentski domovi za razliko od najema stanovanja na trgu po navedbah ŠOU študentom ponujajo dostojno bivanje v bližini fakultet in akademij po dostopni ceni, medtem ko tržne najemnine za sobe znašajo tudi do 500 evrov mesečno. Zaradi dolgih čakalnih vrst in pomanjkanja nastanitev v domovih, so nekateri v času čakanja na prosto posteljo primorani poiskati začasno bivališče pri prijateljih, zasebnih ponudnikih, celo v hostlih, kjer bivajo tudi po več mesecev, medtem pa se sprašujejo kdaj, če sploh, bodo dočakali svoje ležišče v študentskem domu, so navedli.
Zadnje povečanje kapacitet so doživeli leta 2006 ob izgradnji študentskih domov Litostroj, Poljanska in FDV. Vse od takrat pa je študentska populacija od vsakokratne vladajoče politike deležna zgolj praznih obljub o tem, da “so mladi prihodnost” in da “je reševanje bivanjske problematike mladih prioriteta”. “Obljubljena nam je bila gradnja novih študentskih domov na Roški cesti, povečanje kapacitet na Litostrojski, kot tudi gradnja novega kompleksa študentskih domov v bližini Kardeljeve ploščadi, vendar na nobeni od navedenih lokacij še vedno ni končnega rezultata,” so zapisali.
Ob tem so izpostavili, da so se v letošnjem letu sredstva za študentske domove v proračunu povečala za 410,24 odstotka iz 1,5 milijona na 7,8 milijona evrov, kar je možno pripisati spremembam, ki jih je uvedel zakon za urejanje položaja študentov z dodanim 73.d členom zakona o visokem šolstvu.
V letu 2024 je predvidenih 6,2 milijona evrov, kar še vedno predstavlja več kot 300-odstotni dvig sredstev v primerjavi z letom 2022. “Pomanjkanje jasne državne strategije upravljanja in načrtovanja študentskih nastanitev vidimo tudi na primeru, da je julija vlada zavrnila soglasje k imenovanju direktorja Študentskega doma Ljubljana zaradi ‘preveč splošnega in pomanjkljivega’ razvojnega programa, kar je pripeljalo do tega, da še vedno ni bil imenovan novi direktor,” so poudarili.
Povečanje kapacitet bi omogočilo, da vsak študent, ki zaprosi za bivanje v domu, v dostojnem času pridobi svojo posteljo. Hkrati pa pristojne pozivajo tudi, da ne pozabijo na nujno potrebne prenove obstoječih kapacitet, saj nekateri od ljubljanskih študentskih domov niso bili prenovljeni že več kot 20 let.