
V stranki Levica pozdravljajo odločitev ustavnega sodišča, da novela zakona o trgovini, ki je prinesla zaprtje trgovin ob nedeljah, ni v neskladju z ustavo. Kot so zapisali v odzivu, se je sodišče s tem soglasno postavilo na stran prodajalk in prodajalcev. V Trgovinski zbornici Slovenije pa so dejali, da bodo odločbo temeljito preučili.
“Danes je padla še dokončna odločitev ustavnega sodišča, ki je razsodilo, da je pritožba trgovcev neutemeljena, in potrdilo, da so naše zakonske spremembe v skladu z ustavo. Gre za pomembno odločitev, ki javni interes postavlja pred gospodarsko pobudo in s tem kvaliteto življenja pred dobičke trgovcev,” so v sporočilu za javnost zapisali v Levici.
Predlog novele so v DZ vložili poslanci Levice, z njim pa so povzeli pobudo Sindikata delavcev trgovine Slovenije ob lanskem prazniku dela. Trgovinska zbornica Slovenije (TZS) je takrat napovedala, da bodo njeni člani vložili pobudo za ustavno presojo.
Kot so pojasnili v Levici, je bilo med obravnavoe v DZ poslanih 37 pisem podpore večinoma s strani delavk in delavcev v trgovinah, ki so razkrili, kaj pomeni delo v nedeljo in kako negativno vpliva na družinsko in socialno življenje. Med pismi podpore so tudi pisma sindikatov netrgovinskih dejavnosti, ki solidarno podpirajo prizadevanja delavcev v trgovini.
“V trgovinah dejansko primanjkuje 7000 delavcev, obstoječi zaposleni pa so pogosto prisiljeni v delo, ki presega 40 ur na teden. Delavke in delavci že ves čas poudarjajo, o tem pričajo tudi številne ankete in peticije med njimi, da dodatki za nedeljsko delo ne odtehtajo fizične utrujenosti, psihične izgorelosti in socialne izključenosti,” so opozorili v stranki.
Zaprtje trgovin v nedeljo je po oceni Levice prvi korak k izboljšanju položaja delavcev in delavk v trgovinah, medtem ko se boj za višje plače in boljše delovne pogoje šele začenja. V Levici zato pozdravljajo sindikalno organiziranje delavk in delavcev v trgovinah. Napovedujejo tudi predlog za spremembo zakonodaje na področju varstva sindikalnega organiziranja, s katerim želijo sindikalno organizirane delavce zavarovati pred povračilnimi ukrepi delodajalcev, so še sporočili iz stranke.
Predsednica TZS Mariča Lah je za STA danes povedala, da bodo odločbo ustavnega sodišča spoštovali. Najprej jo bodo temeljito preučili, nato pa se bodo odločili o nadaljnih korakih.
Novela zakona je začela veljati konec lanskega oktobra in je z nekaj izjemami prepovedala obratovanje trgovin ob nedeljah in dela prostih dneh. V lanskem letu, ko je izbruhnila epidemija covida-19, so bile trgovine ob nedeljah in prostih dneh v okviru ukrepov za zajezitev širjenja virusa že pred tem zaprte precej časa.
Izjeme, določene v zakonu, so prodajalne s prodajno površino do 200 kvadratnih metrov na bencinskih servisih, mejnih prehodih, pristaniščih, letališčih, železniških in avtobusnih postajah ter v bolnišnicah. Prav tako so lahko odprte preostale manjše prodajalne s površino do 200 kvadratnih metrov, če delo v njih opravljajo nosilci trgovinske dejavnosti oz. njihovi zastopniki, lahko pa tudi dijaki, študenti in upokojenci.