
Iz sindikalnih vrst prihajajo pozivi k ohranitvi enotnega plačnega sistema. V sindikatu poklicnega gasilstva se ne strinjajo z eventualnim izstopom posameznih dejavnosti ali poklicnih skupin iz tega sistema in tudi ne z drugačno obravnavo, ki bi pomenila razgradnjo enotnega sistema. Tudi v Sindikatu Glosa so ob tovrstnih težnjah razočarani.
V Sindikatu poklicnega gasilstva Slovenije so v dopisu predsedniku vlade Janezu Janši in ministru za obrambo Mateju Toninu zapisali, da se poskuša težnje nekaterih dejavnosti oz. poklicnih skupin za izstop iz enotnega plačnega sistema izkoristiti za razgradnjo le tega. Po njihovem mnenju gre za večletne poizkuse vladajočih politik, ki obljubljajo pravičnejši sistem, ki bi z bolj “fleksibilnim” plačnim sistemom nagrajeval najboljše, a bi masa sredstev za plače ostala enaka.
Ob tem so v sindikatu opozorili na obdobje pred vzpostavitvijo enotnega plačnega sistema, ko je v okviru njihove dejavnosti “vladal popolni plačni kaos brez kakršnih koli logičnih razmerij med povsem primerljivimi delovnimi mesti v različnih (tudi sosednjih) lokalnih skupnostih”.
Poudarili so, da se sindikati “z vse večkrat slišanimi idejami in tudi že predlogi, s katerimi bi se razgradilo enotni plačni sistem”, ne strinjajo, čeprav terjajo določene spremembe. Zagovarjajo ohranitev “enotnega plačnega sistema s pošteno in uravnoteženo obravnavo vseh dejavnosti, poklicnih skupin in delovnih mest”.
Tudi iz Sindikata kulture in narave Slovenije – Glosa so poslali dopis s pozivom k ohranitvi enotnega plačnega sistema, ki so ga naslovili na vlado ter na ministrstva za javno upravo, kulturo ter okolje in prostor. V njem so izpostavili omenjanje izstopa zdravstvenega sektorja, kar pa po njihovem prepričanju ni rešitev za naše zdravstvo.
“Kot sindikat kulture in narave zahtevamo spoštljivo obravnavanje vseh vrst in oblik kulture ter celovito varovanje okolja in naravnih vrednosti, kar je po našem prepričanju mogoče zgolj v okviru enotnega sistema, kjer so vrednote znane in pravila jasna, kjer ni cehovskih kupčkanj in kjer ni prostora za darvinistično maniro ‘velike ribe žro male’,” so prepričani. Edino takšen sistem lahko po njihovem mnenju zagotovi kakovostno javno službo in je porok za njeno transparentno in stabilno financiranje ter vzdrževanje.
Nasprotujejo “pobegom in izključitvam dejavnosti ali poklicnih skupin iz enotnega plačnega sistema javnega sektorja”, podpirajo pa iskanje rešitev za primernejše nagrajevanje delavcev. Pri slednjem pa je treba, kot so poudarili, pridobiti soglasje reprezentativnih sindikatov.