Glavni odbor Fidesa se je preoblikoval v stavkovni odbor

Glavni odbor zdravniškega sindikata Fides se je na današnji seji preoblikoval v glavni stavkovni odbor. Ministru za zdravje Janezu Poklukarju očitajo, da zavlačuje z realizacijo zadnjega interventnega zakona za omilitev posledic epidemije covida-19, ki prinaša dvig plačnega stropa za zdravnike in zobozdravnike.

 

 

“V Fidesu z obžalovanjem ugotavljamo, da minister za zdravje Poklukar, ki je bil s strani vlade določen kot vodja pogajalske skupine za realizacijo določbe v PKP10, kljub plebiscitarno izraženemu nezadovoljstvu zdravnikov in zobozdravnikov in zavezujočim sklepom izredne letne konference Fidesa, ni prepoznal pomena čimprejšnje realizacije določbe v PKP10, s katero je vlada izkazala priznanje zdravnicam in zdravnikom za opravljeno požrtvovalno delo v dveh letih spopadanja z epidemijo,” so zapisali v sindikatu.

Poklukarju, ki je novembra 2021 “pod pretvezo reševanja odhodov zdravstvene nege podpisal aneks kot splošni dvig plač za večino zaposlenih v zdravstvu, s poudarkom na vodstvenih delovnih mestih v zdravstveni negi”, očitajo, da zavlačuje s sanacijo nastale nevzdržne situacije. Ob tem so spomnili, da je vlada že pred več kot tednom dni potrdila pogajalska izhodišča za pogajanja z zdravniškimi sindikati.

Za preoblikovanje v stavkovni odbor so se odločili, ker Poklukarjevo ravnanje vidijo kot izraz nezaupanja in nespoštovanje do zdravnikov. O nadaljnjih korakih se bodo odločili po ponedeljkovem nadaljevanju pogajanj, so še zapisali v sporočilu za javnost.

Vlada naj bi v izhodiščih, ki jih je sprejela minuli teden, predlagala dvig šestih plačnih razredov za vse zdravnike in zobozdravnike. Izhodišča vlade sicer med drugim še določajo novo najvišjo omejitev glede uvrstitve v plačni razred, in sicer 63. plačni razred. Dvig plačnega stropa za zdravnike in zobozdravnike za šest plačnih razredov dopušča zadnji interventni zakon za omilitev posledic epidemija covida-19 (PKP 10) in velja do 31. decembra 2022.

Sindikati, ki zastopajo zdravnike in zobozdravnike, so sicer po informacijah STA pogajanja za sklenitev aneksa h kolektivni pogodbi za zdravnike in zobozdravnike z vladno stranjo začeli danes, nadaljevali pa jih bodo v ponedeljek.

Vlada naj bi v izhodiščih, ki jih je sprejela minuli teden, predlagala dvig šestih plačnih razredov za vse zdravnike in zobozdravnike. Izhodišča vlade sicer med drugim še določajo novo najvišjo omejitev glede uvrstitve v plačni razred, in sicer 63. plačni razred.

Sindikati zdravstva in socialnega varstva ter zdravstvene nege so medtem za 16. februar napovedali začetek stavke, ker vladna stran ni upoštevala dogovora o nadaljevanju pogajanj. Ta bi se morala začeti najkasneje do 15. januarja, vlada pa do zdaj še ni sprejela pogajalskih izhodišč za te dejavnosti.

V sindikatih sprejem izhodišč za zdravnike razumejo kot ponižujoč odnos do vseh ostalih zaposlenih v zdravstvu in socialnem varstvu, ki niso zdravniki in ki kljub ali ravno zaradi reševanja epidemiološke situacije vlagajo maksimalne napore pri opravljanju svojega poslanstva.

Source
STA
Preverite tudi
Close
Back to top button