
Minister za obrambo Borut Sajovic in načelnik Generalštaba SV Robert Glavaš sta predsednici republike Nataši Pirc Musar predstavila poročilo o pripravljenosti SV. Po oceni Glavaša ocena izkazuje še določena neskladja, ki pa jih je mogoče z vlaganji ublažiti. Pirc Musar je ocenila, da bo Slovenija morala izpolniti zaveze glede sredstev za obrambo.
Po besedah Glavaša je država v letu 2024 nadaljevala s postopnim, sistematičnim višanjem finančnih sredstev za obrambo, kar je pomembno. “Investicije namreč narekujejo tempo učinkovitosti in sodobnosti razvoja sil za bojevanje, zagotavljanje zaščite in varnosti pripadnic ter pripadnikov Slovenske vojske, navsezadnje pa so tudi odraz verodostojnosti Slovenije v zavezništvu Nata,” je dejal v Cerkljah ob Krki, kjer sta predsednici skupaj s Sajovicem predstavila poročilo.
Ocena pripravljenosti po njegovih besedah izkazuje določena neskladja med zahtevano in potrebno pripravljenostjo ter dejanskim stanjem pripravljenosti Slovenske vojske (SV). Gre predvsem za izpopolnjenost enot s kadri, pomanjkanje nekatere vojaške opreme in finančnih sredstev. Prepričan pa je, da je s povečevanjem finančnih sredstev, kjer je stanje stabilno, in vlaganji, kjer je trend prav tako pozitivno stabilen, mogoče neskladja v prihodnjih letih ublažiti.
Tudi predsednica republike in vrhovna poveljnica obrambnih sil Pirc Musar ocenjuje, da se je stanje na področju vlaganj v SV stabiliziralo, predvidena finančna sredstva in opredeljeni nakupi pa nakazujejo nadaljnje posodabljanje SV v prihodnjih letih. Prav tako so bili v preteklem letu posodobljeni strateški obrambni dokumenti, SV pa je po njenih besedah izvedla ključne naloge.
Tudi pri številu novih zaposlitev se po njenih besedah kažejo pozitivni učinki ukrepov za pridobivanje kadra. “Naj povem, da je Slovenija pri pridobivanju novega kadra med najbolj uspešnimi državami zaveznicami v Natu, kljub temu pa bodo v prihodnje na tem področju potrebna dodatna prizadevanja,” je dejala.
Neskladja, ki še obstajajo, so sicer po njeni oceni v veliki meri posledica zanemarjanja SV v preteklosti. Glede prihodnjih izdatkov za SV pa je dejala, da se je država obvezala, da bo za obrambo namenjala dva odstotka bruto domačega proizvoda, zato se bosta morala vlada in država potruditi, da to tudi dosežemo.
Obrambni minister Sajovic je povedal, da modernizacija SV poteka, kar “niso obljube, načrti, ampak dejstva”. “Smo na dobri poti, nas pa čaka še veliko dela,” je dejal.