Glavaš: Stanje v Slovenski vojski se izboljšuje, obstajajo pa še določena neskladja (daljše)

Obrambni minister Borut Sajovic in načelnik Generalštaba SV Robert Glavaš sta predsednici republike Nataši Pirc Musar predstavila poročilo o pripravljenosti SV. To kaže, da je SV lani napredovala na vseh področjih ocenjevanja svoje pripravljenosti. Po Glavaševih besedah ocena izkazuje še določena neskladja, ki pa jih je mogoče z vlaganji ublažiti.

Slovenska vojska (SV) je v primerjavi z oceno pripravljenosti za leto 2023 leta 2024 napredovala na vseh področjih ocenjevanja svoje pripravljenosti. Na lestvici ocen s štirimi stopnjami napredka je leta 2024 dosegla tretjo stopnjo, so sporočili po seji vlade, ki je danes sprejela informacijo o poročanju predsednici republike glede pripravljenosti SV.

Po Glavaševih besedah je država v letu 2024 nadaljevala postopno, sistematično višanje finančnih sredstev za obrambo, kar je pomembno. “Investicije namreč narekujejo tempo učinkovitosti in sodobnosti razvoja sil za bojevanje, zagotavljanje zaščite in varnosti pripadnic ter pripadnikov Slovenske vojske, navsezadnje pa so tudi odraz verodostojnosti Slovenije v zavezništvu Nata,” je dejal v Cerkljah ob Krki, kjer sta predsednici skupaj s Sajovicem predstavila poročilo.

Ocena pripravljenosti po njegovih besedah izkazuje določena neskladja med zahtevano in potrebno pripravljenostjo ter dejanskim stanjem pripravljenosti SV. Gre predvsem za izpopolnjenost enot s kadri, pomanjkanje nekatere vojaške opreme in finančnih sredstev. Na ministrstvu za obrambo in v SV so sicer po njegovih besedah izvedli številne aktivnosti za zagotavljanje boljših kadrovskih pogojev, a potrebam še vedno ni zadoščeno.

Prepričan pa je, da je s povečevanjem finančnih sredstev, kjer je stanje stabilno, in vlaganji, kjer je trend prav tako pozitivno stabilen, mogoče neskladja v prihodnjih letih ublažiti. Trend prihodnjih finančnih vlaganj v modernizacijo SV je torej po njegovih besedah pozitivno stabilen in nakazuje na ambiciozne načrte čimprejšnje premostitve večletnega zastoja opremljanja v preteklosti. Napovedal je, da bodo tudi v prihodnje nadgrajevali aktivnosti, ki so bile v ospredju lani, med njimi je bila prenova strateških dokumentov. Po njegovih besedah je v izdelavi robusten obrambni načrt, ki lahko edini učinkovito naslovi tako trenutne kot prihodnje izzive.

“Vse to pa od nas zahteva zagotovitev kadrovskih, materialnih in finančnih virov, ustreznost izobraževanja in usposabljanja kakor tudi primerno organiziranost Slovenske vojske,” je izpostavil. Po njegovih besedah je v teku oblikovanje nove vojne strukture in organiziranosti SV. Napovedal je, da modernizacija SV in zaposlovanje ostajata prednostni nalogi, tempo modernizacije pa narekujejo spreminjajoče se grožnje, ki zahtevajo prilagoditve konceptov novim tehnologijam.

Kot je sklenil Glavaš, torej kazalniki po posameznih področjih nakazujejo, da se stanje izboljšuje, tako na kadrovskem področju, finančni stabilnosti ter na zakonodajnem področju. Večje učinke pa lahko po njegovih besedah pričakujemo z zamikom. Prepričan je, da bi v primeru ogrožanja SV samostojno ali v okviru kolektivne obrambe z vsemi razpoložljivimi sredstvi branila ozemeljsko celovitost in suverenost slovenske družbe in države.

Tudi predsednica republike in vrhovna poveljnica obrambnih sil Pirc Musar ocenjuje, da se je stanje na področju vlaganj v SV stabiliziralo, predvidena finančna sredstva in opredeljeni nakupi pa nakazujejo nadaljnje posodabljanje SV v prihodnjih letih. Prav tako so bili v preteklem letu posodobljeni strateški obrambni dokumenti, SV pa je po njenih besedah izvedla ključne naloge, med katere sodijo usposabljanja, sodelovanje pri mednarodnih obveznostih v tujini ter pomoč drugim organom, predvsem pri zaščiti in reševanju.

Tudi pri številu novih zaposlitev se po njenih besedah kažejo pozitivni učinki ukrepov za pridobivanje kadra. “Naj povem, da je Slovenija pri pridobivanju novega kadra med najbolj uspešnimi državami zaveznicami v Natu, kljub temu pa bodo v prihodnje na tem področju potrebna dodatna prizadevanja,” je dejala.

Neskladja, ki še obstajajo, so sicer po njeni oceni v veliki meri posledica zanemarjanja SV v preteklosti. Glede prihodnjih izdatkov za SV pa je dejala, da se je država obvezala, da bo za obrambo namenjala dva odstotka bruto domačega proizvoda, zato se bosta morala vlada in država potruditi, da to tudi dosežemo.

Obrambni minister Sajovic pa je povedal, da modernizacija SV poteka, kar “niso obljube, načrti, ampak dejstva”. Po njegovih besedah reforma na področju obrambe in skupne varnosti že deluje in daje vidne in merljive rezultate. “Okrepili smo našo odpornost, povečali varnost in tudi na področju kadrov držimo neko urejenost in stabilnost,” je ocenil. “Prepričan sem, da smo na dobri poti, veliko dela nas pa še čaka,” je dejal. Po njegovih besedah bodo strateške cilje, zapisane v resoluciji, dosegli hitreje, kot je bilo predvideno.

Back to top button